Gündem Haberleri

  Gaz bombalı DHKP-C baskını

  Çetin AYDIN / İSTANBUL
  11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da DHKP-C’ye yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında Grup Yorum’un 3 üyesinin de bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.

  Polis, baskın yaptığı iki dernek ile bir kültür merkezine gaz bombası atarak girdi. İstanbul polisi, telefon ve fiziki takipte, DHKP-C üyelerinin Şişli, Kağıthane, Beyoğlu ve Eyüp’te polise taşlı sopalı saldırı düzenlediklerini, örgüt adına tehditle “vergi” adı altında para topladıklarını ve zorla dergi sattıklarını belirledi. İddiaya göre vergi vermeyen ve dergi almayan mahalle sakinleri dövüldü.

  Grup Yorum’un 2 üyesi serbest

  Polis, dün saat 02.00 sıralarında Şişli’deki İdil Kültür Merkezi ile Beyoğlu’ndaki Gençlik Federasyonu Derneği ile Haklar ve Özgürlükler Derneği’ne operasyon düzenledi. Özel Harekât Timleri ile Çevik Kuvvet ekiplerinin katıldığı operasyonda, mahkeme kararına rağmen binalarda bulunanlar kapıları açmadı. Polis bunun üzerine camları kırarak içeriye gaz bombaları attı. İçeride bulunanlar, “Haklıyız kazanacağız” sloganları atarak marşlar söylemeye başladı. 05.00’e kadar bekleyen polis, koçbaşlarıyla kapıları kırarak içeri girdi. İdil Kültür Merkezi’nde aralarında Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, Ali Papur ve Caner Bozkurt’un da bulunduğu 17 kişi, Haklar ve Özgürlükler Derneği’nde 7, Gençlik Federasyonu Derneği’nden 20 kişi gözaltına alındı. Adreslerden alınan çuvallar dolusu evrak, kamyonla emniyete getirildi. Gençlik Federasyonu Derneği’nin girişinde asılı olan kırmızı bayrak polis tarafından indirildi. Aynı operasyon kapsamında Kağıthane ve Eyüp’teki 2 evde de 2 kişi gözaltına alındı. Grup Yorum üyeleri Ali Aracı ve Caner Bozkurt, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan sağlık kontrollerinin ardından, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Ali Papur’un ise 2009’daki IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto edenler arasında bulunduğunun belirlenmesi üzerine gözaltı sürecinin devam ettiği belirtildi.

  Grup Yorum bağlamacısı İnan Altın şöyle konuştu: “Operasyonun arkadaşlarımızla uzaktan yakından ilgisi yok. Bu operasyonun Grup Yorum’un muhalif tavrı nedeniyle yapıldığını düşünüyorum. Ele geçti denilen şeyler yasal dergi ve kasetlerdir. 2 gün sonra ODTÜ kapanış ve daha sonra Ege Üniversitesi kapanış konserlerimiz vardı. Bu konserleri engellemek amacıyla da operasyon yapılmıştır.” Grup Yorum bateristi Cihan Keşkek ise “Arkadaşlarımızın gözaltına alındığı İdil Kültür Merkezi bizim müzik çalışmalarımızı yaptığımız, tamamen yasal bir yer. Gece yarısı operasyon yapmanın amacı burayı yasa dışı bir yer olarak gösterme çabasıdır. Bu olayı konserlerimizde teşhir edeceğiz” dedi.

  Türkülü protesto

  KENDİLERİNE “Halk Cephesi” diyen bir grup, 46 kişinin gözaltına alınmasını Okmeydanı’nda protesto etti. Grup Yorum üyelerinin de katıldığı protestoda, “Türküler susmaz, halaylar sürer”, “Katil devlet, hesap verecek” sloganları atıldı. Eylemde Grup Yorum üyeleri konser verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı