Gündem Haberleri

  ‘Gaz açık dikkat’

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  16.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Kritik görevde 4 mühendisin şüpheli ölümleriyle sarsılan ASELSAN bir kurban daha verdi. ‘Gaz açık dikkat edin’ notu bırakan mühendisin ölümü soruşturuluyor.

  TÜRKİYE’nin stratejik öneme sahip kurumlarından ASELSAN, bir mühendisini daha kaybetti. ASELSAN’da bir yıl önce işe başlayan Mühendis Erdem Uğur (28) iki gün işe gelmeyip telefonlarına cevap vermeyince, mesai arkadaşları Cebeci Akat Sokak’taki evine gitti. Çilingirle daireye giren polis, koridor duvarına yazılmış “Gaz açık dikkat edin” notuyla karşılaştı. Bunun üzerine maske takan polis, yoğun gaz kokusu içinde, Uğur’un cansız bedeniyle yatak odasında karşılaştı.

  MUTFAK TÜPÜ ODADA

  Uğur’un yanında bir de açık bırakılmış mutfak tüpü bulundu. Evdeki incelemenin ardından durum Uğur’un İzmir’de yaşayan ailesine iletildi. Cep telefonu da delil olarak alınan Uğur’un ölümü ‘şüpheli’ bulundu. Çalışma arkadaşlarının, yalnız yaşayan genç mühendisin bir sorunu bulunmadığını, intihara meyili bir kişiliği olmadığını söyledikleri öğrenilirken, savcılık soruşturma başlattı.

  UĞUR 5’İNCİ MÜHENDİS

  ERDEM Uğur’dan önce 2006 ve 2007’de ASELSAN’ın 4 mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan peş peşe şüpheli bir şekilde öldü. Kripto uzmanı Başbilen, 5 Ağustos 2006’da aracı içinde boğazı kesilmiş halde, Elektrik Mühendisi Ünal 16 Ocak 2007’de de babasının tabancasıyla vurulmuş halde, Elektrik Mühendisi Yançeken, aynı hafta Ankara’da evinin balkonundan atlayarak, Yazılım Mühendisi Volkan ise 9 Ekim 2007’de askerliğini yaparken silahıyla kendini vurarak can verdi.

  19 Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu Erdem Uğur, ASELSAN’ın geliştirdiği, ürettiği veya satın aldığı cihazların test edildiği birimde görevliydi.

  ASELSAN’da 2006 ve 2007’de 4 mühendisin intiharını inceleyen Başbakanlık Teftiş Kurulu, 2013’te savcılığa sunduğu raporda mühendislerin ‘telekinezi’ denilen elektromanyetik saldırıyla intihara yönlendirilmiş olabilecekleri belirtilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı