Gündem Haberleri

  Gaydalı: İşkenceyle mücadelede kararlıyız

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 15:04 | Son Güncelleme:

  İnsan haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, işkence ve kötü muamelenin üzerine kararlılıkla gideceklerini, gerekli yasal ve idari değişikliklere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

  İnsan Hakları Üst Kurulu'nun 87'inci toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından bir açıklama yapan Devlet Bakanı Gaydalı, toplantıda insan hakları il ve ilçe kurullarının daha etkin çalışmaları için alınacak önlemlerin görüşüldüğünü kaydedetti.

  Gaydalı, söz konusu kurulların kamuoyuna daha fazla tanıtılması için bazı toplantılara katılmayı ve bölge bazında eğitim programları düzenlemeyi planladığını bildirdi.

  Gaydalı, toplantı gündeminde yer alan insan haklarının korunması ve geliştirilmesinde katkıların önem verdikleri sivil toplum örgütlerine ilişkin Başbakanlık genelgesinin değerlendirildiğini ve daha etkin iş birliği olanaklarının üzerinde durulduğunu kaydederken, toplantıda ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki bazı insan hakları kuruluşları tarafından ileri sürülen ihlal ve kötü muamele iddialarına ilişkin olarak ilgili kuruluşlar tarafından bilgi verildiğini ve durum tespiti yapıldığını da kaydetti.

  Gaydalı, ayrıca polis ve jandarmada yakalama, gözaltına alma ve ifade alma yönetmeliğine uygun olarak yapılan denetimler ve uygulanan eğitim faaliyetlerine ilişkin bilgi alındığını, denetimlerin ve her kademedeki eğitimin etkinlik ile uygulandığının tespit edildiğini belirtti. Devlet Bakın Gaydalı, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi insanlığın evrensel değerlerini bundan böyle uygulanması için her türlü katkı sağlanacaktır" diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı