GeriGündem Gavras: Filmi çekmeyeceğim Fatoş Güney: Film çekilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gavras: Filmi çekmeyeceğim Fatoş Güney: Film çekilecek

ÜNLÜ yönetmen Costa Gavras'ın Yılmaz Güney'le ilgili bir film yöneteceği hakkındaki haberin yankıları devam ederken, bazı gazetelerde yer alan ‘‘Gavras böyle bir filmi yapmayı kabul etmedi’’ iddiası Fatoş Güney'i kızdırdı. Güney, ‘‘Bu suçlamayı hakaret kabul ediyorum’’ dedi.

Gazeteci Mine G. Kırıkkanat, ‘‘Doğu, Batı, Gavras ve Güney’’ başlıklı çarşamba günkü köşe yazısında Gavras'ın, Yılmaz Güney'in yaşamını çekmek için hiçbir nedeni olmadığını belirterek konuya şöyle yer verdi: ‘‘Gavras, Fatoş Güney'e bu filmi yapmayacağını baştan söyledi. Ama kesin 'Hayır'ına rağmen yapılmaya çalışılan emrivakiyi, eski dostunun anısı ve ailesine saygısı yüzünden yalanlayamıyor. ’’

Haber, Milliyet gazetesinde de ‘‘Gavras'tan Güney'e ret’’ başlığıyla yer aldı.

Bunun üzerine bir açıklama yapan Fatoş Güney,:

‘‘Gavras 1992 yılında ‘Yol' filminin ilk gösterisi için Türkiye'ye geldiği sırada Yılmaz Güney'in hayatıyla ilgili bir film yapmayı düşünüp düşünmeyeceğini sordum. O da benim hayatımdan ve birlikte yaşadıklarımızdan yola çıkılarak yapılacak filmin daha ilginç olacağını söyledi. Kendisine geçen şubat ayında İnci Aral'ın yazdığı 80 sayfalık hikayeyi götürdüm. Okudu, beğendi’’ dedi.

Gavras’la mart ayında tekrar görüşeceğini belirten Güney, bu filmi Gavras'ın yapmaması için herhangi bir engel olmadığını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle