Gündem Haberleri

  Gates:Türkiye'nin sınıra asker yığdığına dair bir işaret görmedim

  Salih ZEKİ/WASHINGTON, (DHA)
  14.07.2007 - 09:24 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Peter Pace Türkiye'nin, Irak sınırına önemli bir sayıda asker konuşlandırdığı şeklindeki iddiaları yalanladı.

  Pentagon'un bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Reuters muhabirinin, ‘Türkiye'nin Irak sınırına 200 bin askerden oluşan bir yığınak yaptığına’ dair bilgilerin doğru olup olmadığı şeklinde sorusu üzerine Savunma Bakanı Gates, “Türkiye'nin, sınıra bu boyutta asker konuşlandırdığına dair bir işaret görmedim” dedi.

  Genelkurmay Başkanı Pace de Türk silahlı Kuvvetlerinin sınırın sürekli olarak Türkiye tarafında bulunduğunu belirterek “Gerçek şu ki Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonlarını yürütürken takviyeye gerek duymamak için sınırın kendilerine ait kısmında daima yeterli sayıda kuvvet bulunduruyor. Dolayısıyla rakamlardaki aşağı veya yukarı oynamalara, Türk kuvvetlerinin yeteneğindeki bir değişme belirtisi olarak bakmıyorum. Çünkü son yıllarda Türk ordusu orada zaten gayet güçlü. 2003'ten önce de Irak içinde askeri eylemler yapıyordu” şeklinde konuştu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da, geçtiğimiz günlerde Türk ordusunun Güneydoğu Anadolu'da bölücü terör örgütü PKK'ya karşı geniş çaplı operasyonlar düzenlemesinin olağan olduğunu belirtmiş, McCormack'ın bu sözleri, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, Türkiye'nin sınıra ‘asker yığdığı’ yönündeki iddiasını asılsız bırakmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı