Gündem Haberleri

  GATA'da ölen albayın cenazesinde hüzün

  Aysel ALP / HÜRRİYET DÜNYASI - ANKARA - Ümit KOZAN/ANKARA (DHA)
  15.08.2012 - 13:33 | Son Güncelleme:

  28 Şubat Soruştumasının 3. dalgasında gözaltına alınmasının ardından Mamak Cezaevi’ne gönderilen Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu (52) tedavi gördüğü GATA’da önceki gün hayatını kaybetti. Haşimoğlu için dün düzenlenen cenaze töreninde eşi Makbule Haşimoğlu, ''Eşim sapasağlamdı. Üzüntüden hasta oldu. Biz bu savaşı kaybettik. Tek suçu asker olmaktı'' dedi. Haşimoğlu için 10 Ağustos'ta tedavi gördüğü GATA’dan verilen rapor doğrultusunda tahliye kararı çıktığı, albayın yoğun bakımda olduğu için bu karardan haberinin olmadığı ortaya çıktı.

  Gözaltına alınmasının ardından Mamak Cezaevi’ne gönderilen ve rahatsızlığı üzerine GATA’da tedavi görürken önceki gün ölen muvazzaf Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu için Kocatepe Camii’nde dün tören düzenlendi. Törene Haşimoğlu’nun eşi Makbule, çocukları 17 yaşındaki Tuğberk, 23 yaşındaki Tuğçe ve aile yakınları ile Haşimoğlu’nun dönem arkadaşları katıldı. Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar’ında katıldığı törende 50’ye yakın çeşitli rütbeden askerde hazır bulundu.

  HAŞİMOĞLU'NUN CENAZE TÖRENİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  EŞİ İSYAN ETTİ: TEK SUÇU ASKER OLMAKTI

  Gazetecilerin sorusu üzerine Haşimoğlu’nun eşi Makbule Haşimoğlu şunları söyledi:
  "Devlete sağ sağlim teslim ettim. Burnu bile kanamıyordu. Benim kocam askerdi. Tam askerdi. Ülkesi vatanı için çalışmış, Doğu ve Güneydoğu’da görev yapmış, her zaman Atatürk’ün askeri olmuş, şerefli Türk subayıydı. Benim eşim emekliliğini bile göremedi. Sadece ve tek suçu asker olmaktı. 28 Şubat’ta benim kocamı alıp götürdüler. Sadece suçu orada, o yıllarda binbaşı göreviyle harekat başkanlığında, terörle mücadelede çalışıyordu benim aşkım. Benim aşkım kahramandı. Üzüntüden hasta oldu. Sapa sağlamdı. Psikolojik savaştı bu. Bu psikolojik savaşı kaybetti o. Onun için ailesi, vatanı onuru, gururu herşeyden çok önemliydi. Bunu içine yediremedi. Eşim gerçekten kahraman Türk subayıydı. Ne mutlu bana, ben Mehmet Haşimoğlu eşi olmaktan gurur duyuyorum. Kadir gecesinde, Tuğberk ve Tuğçem ile birlikte asker selamı vererek uğurluyorum. O cennete gitti Kadir gecesinde, Allah herkese nasip etsin. Bunları yapanları ben Allahım’a havale ediyorum. Yüce rabbim büyük. Allahım sana havale ediyorum."

  ALBAYIN CENAZE TÖRENİNDEN KARELER

  Çocukları Tuğberk ve Tuğçe’nin elini hiç bırakayan Makbule Haşimoğlu, cenaze namazı öncesi eşinin Türk bayrağına sarılı tubutuna sarılarak gözyaşı döktü. "Beni duyuyor musun aşkım. Bizi merak etme, emanetlerin çocuklarına hayatım boyunca sahip çıkacağım. Seni çok özleyeceğiz" diyerek ağlayan Makbule Haşimoğlu’nu yakınları tabut başından çocuklarıyla birlikte güçlükle ayırabildi.

  'BENİM EŞİM ŞEHİT OLDU' DİYE GÖZYAŞI DÖKTÜ

  Cenaze namazının kılınmasından sonra top arabasıyla götürülen Haşimoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutunu ailesi asker selamı vererek uğurladı. Eşi Makbule Haşimoğlu, "Benim eşim şehit oldu" diyerek gözyaşı dökerken ayakta durmakta güçlük çekti. Haşimoğlu’nun cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Konya Beyşehir’e götürüldü.

  BATI ÇALIŞMA GRUBU’NDANDI

  İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı olan emekli Tuğgeneral Kenan Deniz tarafından hazırlanan 45 kişilik Batı Çalışma Grubu giriş kartı personel listesinde yer alan Haşimoğlu, 26 Nisan tarihinde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınmasının ardından tutuklanmıştı. Geçtiğimiz haziran ayında mide rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olan ve temmuz ayının başında da safra kesesi iltihabı nedeniyle GATA’da tedavi görmeye başlayan Haşimoğlu, önceki gün saat 16.00’da hayatını kaybetti.

  Haşimoğlu’nun ailesi ve yakınları, geçtiğimiz haziran ayında geçirdiği mide ameliyatından 7 gün sonra tekrrar cezaevine gönderildiğini iddia ederek, bir ay geçmeden bu sefer de cezaevinde enfeksiyon kapan safra kesesinden ameliyat geçirmek zorunda kaldığını söyledi.

  TAHLİYE KARARI ÇIKTIĞINI ÖĞRENEMEDEN ÖLDÜ

  Haşimoğlu için geçtiğimiz 10 Ağustos 2012 Cuma günü, tedavi gördüğü GATA’dan verilen rapor doğrultusunda tahliye kararı çıktığı, yoğun bakımda olduğu için bu karardan haberinin olmadığı bildirildi.Haşimoğlu için gelen çelenkler arasında, üzerinde "Cezaevi arkadaşları" yazılı olan dikkati çekti.

  MEMLEKETİNDE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

  Ankara’daki törenin ardından memleketi Konya’nın Beyşehir İlçesi’ne götürülen Haşimoğlu’nun Türk bayrağına sarılı olan tabutu askerlerin omuzunda merkez Çarşı Camii önüne kondu. Burada yapılan askeri ve dini törene Hamişoğlu’nun eşi Makbule, oğlu ve kızı, ilçede bulunan akrabaları ile Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı İzzet Taşçı ve askeri erkan katıldı. Tören sırasında ailesi güçlükle ayakta durabildi. Haşimoğlu’nun cenazesi Beyşehir Şehir Mezarlığı’nda gözyaşları içinde defnedildi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı