GeriGündem Gar katliamında 500 bin lira itirazı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gar katliamında 500 bin lira itirazı

Gar katliamında 500 bin lira itirazı

ANKARA 6. İdare Mahkemesi’nin, 10 Ekim 2015’te terör örgütü DEAŞ’ın Ankara Garı’na düzenlediği bombalı saldırıda yaşamını yitiren Hasan Baykara’nın eşi, çocukları ve kardeşlerine toplam 500 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmeden kararı tartışma yaratırken, hükmün, 10 Ekim’de yaşamını yitiren 101 kişi ve 450 yaralı ile benzer terör eylemlerinin mağdurları için örnek olacağı da belirtildi.

Avukat eşi Uygar Coşgun’u patlamada kaybeden 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı avukat Mehtap Sakinci Coşgun, idare mahkemesi kararının yetersiz olduğunu savundu. Eşinin ölümünde, görev ve hizmet kusuru bulunduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği aleyhine toplam 1 milyon 738 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtığını ancak henüz sonuçlanmadığı vurgulayan Sakinci şu değerlendirmeleri yaptı:

KAZADA DAHA ÇOK
“Gar patlaması sonrası 90’a yakın dava açıldı. 101 vefat ve 450 yaralı var. Hasan Baykara’nın eşine 50 bin lira tazminata hükmedildi, tüm aile için verilen toplam manevi tazminat miktarı 500 bin lira. Bu rakam son derece yetersizdir. Trafik kazalarında bile eşlere daha yüksek rakamlar veriliyor. Kusur oranında bu rakamlar artıyor. Ama manevi tazminatta yasa gereği sosyal ve ekonomik durum dikkate alınıyor. Asgari ücretliyseniz 5 bin lira tazminat isteseniz bile ‘Bin lira tazminat sana yeter’ kararı veriliyor. Hasan Baykara’nın cenazesi üzerinden kimlik tespiti 4 günde yapılabildi. Eşe böyle bir ölüm olayı karşılığında verilecek tazminat 50 bin lira mı olmalı? Bizim derdimiz para değil. 50 bin lira ben vereyim eşimi geri getirsinler.” 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle