Gündem Haberleri

  GAP Yüksek Kurulu toplandı

  A.A.
  04.10.2007 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, GAP ile birlikte Türkiye'nin, tarıma dayalı sanayi ürünleri açısından dünyanın bir “ihracat üssü” olması konusunda inisiyatifler alacaklarını söyledi.

  GAP Yüksek Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in başkanlığında toplandı.
  Toplantıya, Bayındırlık ve İskan Bakanı Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.
  Başbakan Yardımcısı Ekren, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığındaki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, toplantıda, Güneydoğu Anadolu Projesinde (GAP) gelinen noktayı ele alacaklarını ve 2008'e aktarılması gereken sektörel teşvik veya bölgesel teşvik kapsamında olan konuların ne olacağını belirleyeceklerini, çıkarılacak uygulama takvimiyle karar ve uygulamaların adım adım izleneceğini anlattı.

  PROJENİN YÜZDE 60'I TAMAM

  Bugünkü fiyatlarla 41,6 milyar YTL'lik bir yatırıma sahip projenin yüzde 60'ının tamamlandığını belirten Bakan Ekren, enerji projelerinin yüzde 75'i aşan oranda tamamlandığını, aynı performansı sulama yatırımlarında da göstermek istediklerini vurguladı.

  GAP'ın sadece ekonomik değil, sosyal, siyasal, kültürel bir değişimin uygulanabileceği kritik projelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Ekren, “sayın bakanlarla bölgeyi ziyaret edip, performansı yerinde görüp, nelere karar vermiştik, neler planlamıştık, ne kadar gerçekleştirdik, bunu belirledikten sonra, önümüzdeki dönemin Yol Haritasını da birlikte belirlemiş olacağız” diye konuştu.

  SORULAR

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ekren, “10 milyar YTL tutarında bir ekonomik önlem paketi” hazırlandığına dönük haberlerin sorulması üzerine, kendisinin bir şey söylemediğini ve bu konuda yorum yapmayacağını belirtti.

  BONOZEDELERE ÖDEME

  Daha sonra TMSF tarafından el konulan İmarbank'tan bono alanlara yapılacak ödemelerin sorulması üzerine yarın Ziraat Bankasına gerekli kaynağın aktarılacağını, 8 Ekim Pazartesi günü ödemelere başlanacağını açıkladı.
  Bakan Ekren, 13 bin 702 hak sahibine 499 milyon 938 bin 221 YTL, yuvarlak olarak 500 milyon YTL ödeneceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı