Gündem Haberleri

  GAP İdaresi Başkanı Özgül: Yatırımların önünde terör engeli yok

  ANKA
  23.10.2007 - 10:20 | Son Güncelleme:

  GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, GAP bölgesinin en büyük sıkıntısının imaj sorunu olduğunu kaydederek, “Terör kırsalda ve sınır bölgelerinde var. Yatırımların önünde terör engeli yok. İş adamları bu tür konuların çok abartılmasından şikayetçi” dedi.

  Geçen 4 sene boyunca GAP’ı tanıtmak için yurt dışında pek çok toplantıya katıldıklarını belirten Özgül, bu toplantılarda GAP’a yapılacak yatırımların karlılığından bahsettiklerini ve işadamlarını Türkiye’ye çağırdıklarını kaydetti. Ziyaretler kapsamında bir grup Avustralyalı iş adamının bölgeye yatırım amaçlı geldiğini vurgulayan Özgül, “Türkiye gelen Avustralyalı iş adamları sadece yatırım amaçlı çalışıyor. Doğu Avrupa ülkeleri için 8 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlayan grup, bu yatırımın önemli bir kısmını ise Türkiye için ayıracak” dedi. Özgül, Diyarbakır’ın mermer konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, Avustralyalı grubunda özellikle madenler konusuyla ilgilendiğini söyledi.

  “ÇİFTÇİ FARKLI ÜRÜNLERLE 10 KAT DAHA FAZLA KAZANABİLİR”

  GAP bölgesindeki çiftçilerin bilinçli olmadığını dile getiren Özgül, “Çiftçimiz yeniliğe açık değil. Şuan pamuk üretiminin yüzde 35 olması gerekirken, üretim yüzde 85 civarında bulunuyor. Çiftçi pamuk üretiminden dekar başına yüz dolar kazanırken, bunun yerine domates üretimiyle dekar başına bin dolar gelir elde edebilir. Türk çiftçisinin artık pazara yönelik üretim yapması gerekiyor” diye konuştu. Bölgede kurulan Tat Salça fabrikasıyla çiftçi domates üretmeye başladığına dikkat çeken Özgül, domatese olan talebin arttığını ve kazancında 10 kat artış gösterdiğini söyledi. Özgül, bölgede gelişmeyi artırmanın diğer bir yolunun ise sözleşmeli çiftçilik olduğunu kaydetti.

  Sulama yatırımları arttıkça bölgenin dışardan mevsimlik olarak göç aldığına dikkat çeken Özgül, Şanlıurfa Harran’da ise göçlerin yüzde 70’ten yüzde 10’a düştüğünü bildirdi. Sulama alanında çeşitli önlemler aldıklarını ifade eden Özgül, Urfa’da iki tane basınçlı sulama sisteminin yapıldığını kaydetti.

  “KAMU YATIRIMLARININ YÜZDE 7’Sİ GAP’A AYRILIYOR”

  GAP’a yeteri kadar önem verilmediği konusunda çıkan haberlerin asılsız olduğunu savunan Özgül, toplam kamu yatırımlarının yüzde 7’sinin GAP’a ayrıldığını bildirdi. GAP’ta her alanda gelişme yaşandığını belirten Özgül, sulama yatırımları konusunda ise sıkıntıların bulunduğunu dile getirdi. Bugüne kadar 1 milyon 800 bin hektar alandan, 300 bin hektara yakın alanının sulandığına vurgu yapan Özgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bugüne kadar sulanabilir alanlarla ilgili yatırımların sadece yüzde 15 kadarı gerçekleştirildi. Geriye kalan 1.5 milyon hektar alan için ise 10 milyarlık yatırım yapılması gerekiyor. Ancak bu kaynakların bütçeden karşılanması zor görünüyor. Bu yüzden kamu-özel sektör yatırımları birlikte hareket etmeli. Yap-işlet-devret modeli bu sektör için uygulanabilir. Fakat bu zor bir sistem. Özel sektörün projeyi karlı bulması gerekiyor.”

  Bölgenin en büyük sıkıntısının imaj sorunu olduğunu belirten Özgül, medyada bu bölgeyle ilgili haberlerin abartılarak yansıtıldığını savundu. Özgül, “Terör kırsalda ve sınır bölgelerinde var. Yatırımların önünde terör engeli yok. İş adamları bu tür konuların çok abartılmasından şikayetçi. Ankara’da İstanbul’da olan küçük patlamalar Diyarbakır’da olduğu zaman sanki her gün burada çatışma oluyormuş gibi yansıtılıyor” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı