Gündem Haberleri

  Progeria hastalığı nedir? Gamze Yağar’ın hastalığı Progeria hakkında detaylar

  Hürriyet Haber
  29.06.2017 - 18:23 | Son Güncelleme:

  Progeria hastalığı nedir, hastalığın tedavisi var mı gibi sorular yüz binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. Gamze Yağar’ın hastalığı olan Progeria tüm Türkiye'yi oldukça derinden etkilemişti. Halk dilindeki adıyla erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen Progeria hastalığı, Gamze Yağar'ın ölümüne sebep oldu. Gamze Yağar'ın ölümü Hadise ile birlikte tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Peki, Progeria hastalığı nedir?

  Progeria, halk dilindeki adıyla erken yaşlanma hastalığı, konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hastalığın çaresini bulmaktan ziyade hastalığa sebep olan faktörleri bulmak ve bu sayede insanlığın ömrünü uzatabilmektir.

  Diğer adı Hutchinson-Gilford olan bir genetik hastalık, ilk 46 kromozomla birlikte ortaya çıkan bu hastalık telomer zincirin kısalığından kaynaklanmaktadır. Normal somatik hücrelerde her replikasyon sonrası telomerik DNA kısalır. Bu DNA kısalmasını engellemek için vücutta telomeraz enzimi vardır. Telomeraz enzimi kromozomların kısalmasını engeller vücutta bu enzim eksikliği de bu hastalığa sebep olabilir. Telomer kısalması ve sınırlı yaşam süresi potansiyel tümör baskılama mekanizmasıdır. Çünkü insanın yapısındaki kromozomlar sürekli bölündüğü için kısalır bu da hücreleri yaşlandırır. Normalde ortalama 80 yıl yaşayan birey 12-13 yaşlarında yaşamını yitirir. Diğer bir deyişle henüz 10 yaşında 70 yaşındaki bir insan görünümüne sahiptir. 8 milyonda bir görülen progeria için çalışmalar hastalığın sona ermesi yerine hastalıktaki kromozomların uzunluğunun dolayısıyla insanın yaşam süresinin uzatılması yönünde yapılmaktadır.

   

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı