Gündem Haberleri

  Galata Kulesi'nin dışı yenilendi

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan dış cephe onarım çalışmalarına 235 milyar lira harcandı. Kulenin yüzey dokusunda meydana gelen erimeler yeni taşlar kullanılarak giderildi ve aşınan yerler kireÇ enjekte edilerek dolduruldu.

  Galata Kulesi'nin yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan dış cephe onarım çalışmaları bitirildi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun kararı doğrultusunda başlatılan dış cephe onarımı ve temizliği için toplam 235 milyar lira harcandı.

  Kule, Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği ihale sonucunda 1996 yılı fiyatlarıyla 50 milyar lira keşif bedeli ödeyen Pekerler İnşaat tarafından onarıldı.

  Galata Kulesi'ndeki restorasyon için yapılan ön çalışmada öncelikle yapının dış yüzeyinde oluşan kirlilik atomize suyla temizlendi. Kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde amonyum bikarbonatlı çözeltiler kullanıldı. Bundan sonra yapının belgelenmesi ve ayrıntıların daha iyi tespit edilmesi için kulenin komple fotoğrafları çekildi. Dış yüzeydeki malzemenin harçları analiz edildikten sonra, İstanbul Merkez Laboratuvarı Restorasyon ve Konservasyon Müdürlüğü tarafından restorasyonda kullanılmak üzere özel bir harç hazırladı.

  Kulenin Restorasyon Danışmanı Şirin Akınca medyada çıkan ‘‘Galata Kulesi'nde tehlikeli çatlaklar var’’ şeklindeki haberle ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘Restorasyon çalışmalarından önce yaptığımız incelemelerde kulede iki önemli çatlak tespit ettik. Bu çatlaklar 1964 yılındaki onarımlarda çekilen fotoğraflarda da var. Yani günümüzde oluşmuş çatlaklar değil. Bunların hareketli olmadığını tespit ettik. Böylece çatlaklar sorun olmaktan çıktı. Kuledeki çatlaklar aşağıdan yukarıya doğru kireç bazlı malzeme enjekte edilerek dolduruldu. Bu yöntem yurtdışındaki restorasyonlarda da kullanılıyor’’.

  Kulenin yüzey dokusunda yıllar içinde meydana gelen erimeler yeni taşlar kullanılarak giderildi. Aşınan yerler kireç enjekte edilerek dolduruldu. Metal balkon korkuluklarında yıllar içinde oluşan boya katmanları temizlendi, bu korkuluklar koruyucu malzeme sürüldükten sonra nötr renge boyandı. Daha önceki onarımlarda betonla doldurulan kulenin külahı yeniden kurşunla kaplandı ve kulenin tepesindeki alem, altın yaldız yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı