GeriGündem Galaksimizde dev kara delik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galaksimizde dev kara delik

Galaksimizin tam ortasında, çevresendeki herşeyi yutan devasa bir kara delik keşfedildi. Şimdiye kadar bu karadeliğin varlığı biliniyor, ancak kanıtlanamıyordu. Buluşun, galaksilerin nasıl oluştuklarının anlaşılmasına önemli katkıda bulunacağı belirtildi.

Amerikalı gökbilimci Andrea Ghez, Hawai'deki dev teleskop Keck'i kullanarak, yıllardır pek çok gökbilimcinin var olduğunu düşündüğü kara deliği doğrulamayı başardı. Dünyanın en güçlü birkaç teleskopundan biri olan Keck ile 1995'ten beri sürekli Samanyolu'nun merkez bölgesini gözlemleyen gökbilimci Ghez, elde ettiği bulguları, ABD'nin Arizona eyaletindeki Tucson kentinde düzenlenen bilimsel bir toplantıya sundu.

Ghez, Samanyolu'nun göbeğinde, yaklaşık 200 yıldızın hareketlerini en ince ayrıntılarıyla inceledi. Ghez'in çalışmaları, bu yıldızlardan 20 kadarının yörüngesinin, müthiş bir çekim gücüne sahip, gizemli bir kaynak tarafından ciddi ölçülerde bozulduğunu gösterdi.

Ghez, bu yıldızların fotoğraflarını bilgisayar yardımıyla analiz ettiğinde, o gizemli gök cismine en çok yaklaşan yıldızlardan birinin ortadan kaybolduğunu saptadı. Gökbilimci Ghez, incelemelerini daha ilerletip derinleştirdiğinde, Samanyolu'nun bu bölgesindeki yıldızların hızlarının olağanüstü arttığını belirledi. Yıldızların kendi eksenleri etrafındaki dönüş hızları, klasik bir yıldızınkinden yaklaşık 10 kat fazlaydı ve saatte 4.8 milyon kilometreye ulaşıyordu. Yine Ghez'in hesaplarına göre, ancak Güneş'ten 2.6 milyon kat daha yoğun olan bir cisim, çevresindeki yıldızların bu denli hız kazanmasına yol açabilirdi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle