GeriGündem Gagarin şerefine uzayda parti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gagarin şerefine uzayda parti

İnsanoğlunun uzaya ilk adım atışının 37'nci yıldönümü, ilk kez uzayda yapılan bir partiyle kutlandı. Eskiyen ve yörüngesinde sapmalar görülen Rus uzay istasyonu Mir'i tamir için araçta bulunan ikisi Rus Kozmonot, biri Amerikalı astronot 3 uzay adamı, dün Mir'de kadeh tokuşturarak ‘‘Kozmonot Günü’’ ilan edilen bu tarihi adımı kutladılar.

Tam 37 yıl önce, 12 Nisan 1968'de Rus kozmonot Yuri Alekseyeviç Gagarin, ‘‘Vostok 1’’ aracıyla uzaya çıktı ve uygarlık tarihinin en önemli adımlarından birini attı. Gagarin, Vostok 1'le dünyanın çevresinde 108 dakikalık bir gezi yaptı...

İnsanoğlunun uzaya ilk kez çıkışının 37'inci yıldönümü, Mir uzay istasyonunda yeryüzüyle canlı bağlantı kurularak kutlandı. Talgat Musabayev ve Nikolai Budarin adlı Rus kozmonotlarla Amerikalı astronot Andrew Thomas, yıldönümü kutlaması sırasında TV bağlantısı aracılğıyla aileleriyle görüştüler. Kutlama partisinde uzay adamları, resmi olarak yasak olmasına karşın, çok istisnai bir durum için verilen izinle neşe içinde içkilerini yudumlayıp kendilerince eğlendiler.

Uzay adamlarının Mir'deki partisine Moskova'daki kontrol merkezinde çalışan görevliler de katıldı. Uçuş Direktörü Viktor Blagov, Mir'de konyak stoğu olduğunu belirterek görev tamamlandığında ikinci kez bir parti daha yapılabileceğini söyledi. Mir'in eskiyen valflarındaki arıza nedeniyle çalışmayan motorlarından birini tamir eden uzay adamları, önceki günkü 6 saatlik uzay yürüyüşünden sonra 2 yürüyüş daha yapacaklar.

Mir'de bugüne kadar uluslarlarası işbirliği sonucu yapılan çalışmalar, bilim tarihinde devrim yaratmış durumda. Yüksek teknoloji, Mir'deki çalışmalar sayesinde on yıl öncesinde düşünülemeyecek boyutlara ulaştı. Mir sayesinde yeryüzünün, okyanusların, atmosferin pek çok bilinmeyeni aydınlandı.

Uzayda ilk insan

Uzaya çıkan ilk insan unvanını taşıyan Yuri Alekseyeviç Gagarin, 9 Mart 1934'te doğdu. Sovyet Hava Kuvvetleri'nin okuluna giren Gagarin, 1957'de buradar mezun oldu. 1960'ta ilk kozmonot ekibine seçildi ve 12 Nisan 1961'de Vostok 1 aracıyla uzaya ilk çıkan insan oldu. Gagarin, 27 Mart 1968'de iki kişilik bir jet uçağında eğitim uçuşu yaparken kaza geçirdi ve yaşamını yitirdi.

Mir'de sorun bitmiyor

Türkçe ‘‘Barış’’ anlamına gelen Mir uzay istasyonunda sorunlar bir türlü bitmiyor. Dağılan Sovyetler Birliği'nin 1970'ten beri uzaya fırlattığı 10 uzay istasyonunun sonuncusu olan Mir'in çekirdeğini oluşturan Mir modülü, ilk kez 1986 yılında fırlatıldı. On yıldan fazla bir süredir dünya yörüngesinde dönüyor. Toplam ağırlığı 100 tondan fazla olan Mir'e ilk 9 yılda 17 ana sefer düzenlendi, 9 ülke ve kuruluşun (Almanya, Afganistan, Avusturya, Bulgaristan, Avrupa Uzay Ajansı, Fransa, İngiltere, Japonya ve Suriye) astronotlarından oluşan değişik ekipler araştırma yaptı. İstabyonda Eylül 1989'dan beri sürekli insan bulunuyor. Ama son zamanlarda Mir'de arka arkaya yaşanan sorunlar, bilim adamlarınca istasyonun ömrünün dolduğu biçiminde yorumlanıyor. Mir'in gönevinin 1998'de bitirilmesi düşünülmekte.Yorumları Göster
Yorumları Gizle