GeriGündem Gabon Savunma Bakanı'ndan Gönül'e ziyaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gabon Savunma Bakanı'ndan Gönül'e ziyaret

Gabon Savunma Bakanı Ali Bongo Ondimba, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü makamda ziyaret etti.

Ondimba, Milli Savunma Bakanlığı'na gelişinde Gönül tarafından askeri törenle karşılandı. Konuk Bakan'ın şeref defterini imzalamasının ardından iki bakan, Gönül'ün makamına geçti.

Vecdi Gönül, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Gabon'un 1960 yılında bağımsızlığını kazanan genç bir ülke olduğunu, Türkiye'nin Gabon'un bağımsızlığını 1960 yılında tanıdığını hatırlattı.

Türkiye ile Gabon'un ticari ilişkilerinin hızla geliştiğini, Gabon'un tabi kaynaklar ve ormanlık alan bakımından çok zengin bir ülke olduğunu ifade eden Gönül, iki ülke arasındaki kereste ticaretinin de bu sebeple diğer ticaretlere göre çok daha önde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesine son yıllarda büyük gayret sarf ettiğini dile getiren Gönül, “Gabon'un başında çok değerli bir Cumhurbaşkanı bulunmaktadır. Onun varlığı ve Sayın Bakan'ın varlığı ile Türkiye ile Gabon arasındaki ilişkilerin bu ziyaret vesilesiyle çok daha ileri götürüleceğine inanıyorum” dedi.

Geçen yıllarda Gabon'dan 5 askeri öğrenciye burs verildiğini, bu politikanın devam edeceğini söyleyen Gönül, “Bu ziyaretten sonra ümit ediyoruz ki, askeri öğrenci değişimi, askeri eğitim bakımından birbirimize yardımcı olma, savunma sanayindeki görüş alışverişi ve müşterek üretim aşamalarına gelmiş olacağız” diye konuştu.

GABON'LU BAKAN ONDİMBA

Gabon Savunma Bakanı Ali Bongo Ondimba ise Türk topraklarında olmaktan son derece mutluluk duyduğunu belirtti.

Ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu ve gelecekteki ilişkilere çok önem verdiklerini anlatan Ondimba, “Türkiye Cumhuriyeti devleti ile ortaklığımızı geliştirmek istiyoruz” dedi.

Ortaklığın askeri ve ekonomik alanlarda gelişebileceğini vurgulayan Ondimba, Türk ordusunun kendileri için çok önemli bir örnek olduğunu kaydetti.

“Türk ordusunun büyük başarısı ve ünü bizlere kadar geldi” diye konuşan Ondimba, ziyareti sırasında Türkiye'nin Savunma Bakanlığı içerisindeki çalışmaların nasıl yürütüldüğünü anlama ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısını tanıma fırsatı bulacaklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle