GeriGündem G20'deki baskı yuanda değer artışı getirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G20'deki baskı yuanda değer artışı getirdi

G20'deki baskı yuanda değer artışı getirdi
refid:15160920 ilişkili resim dosyası

Çin, hafta sonu düzenlenen G20 zirvesinde karşı karşıya kaldığı baskı sonrası yuanın dolar karşında biraz daha değerlenmesine izin verdi. Ancak analistlere göre sembolik anlamı olan bu karar tatmin edici olmaktan uzak.

Çin Merkez Bankası tarafından Pazartesi günü alınan karar, Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen zirvede başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere dünyanın önde gelen liderlerinin, yuanın değer kazanmasına izin verilmesi için yaptığı baskıdan hemen sonra geldi.

  

Bankadan yapılan açıklamada, dolar/yuan paritesinin 6.7890'a çekildiği belirtildi. Parite Cuma günü ise 6.7896 seviyesinde bulunuyordu.

 

SON ALTI YILIN ZİRVESİNDE

Paritenin geldiği bu seviyeyle yuan, dolar karşısında Temmuz 2005'den beri gördüğü en güçlü seviyeye çıktı.

 

Çin Merkez Bankası bir hafta önce yuanın, dolar karşısındaki daha serbest hareket etmeye başlayacağını ancak paritede sert bir değişim olmayacağını açıklamıştı.

 

Çin'in zayıf yuan politikası başta ABD olmak üzere birçok Batılı ülkeden, uluslararası ticarette dengesizliğine neden olduğu için büyük eleştiri alıyor. Bu duruma oldukça kızgın olduğu bilinen ABD'li Senatörler ise Obama’ya, Çin'i kur manipülatörü olarak ilan etmesi için ciddi bir baskı uyguluyor.

 

Obama, Pazar günü zirve devam ederken Pekin hükümetinin bu konudaki taahhütleri konusunda 'ciddi' davranmasını beklediğini söylemişti.

 

Yuan ise geçen hafta boyunca dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.5 değer kazanmıştı.

 

ANALİSTLER: KARAR SEMBOLİK

Öte yandan analistler Çin'in bu kararının sembolik olduğunu ve eleştirileri belli bir süre dindirmeyi amaçladığını belirtiyor.

 

Citigroup'un Pekin'deki analistlerinden Ken Peng konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Onların [Çinli yetkililerin] para birimlerinin hızlı şekilde değerlenmesini sağlamak için bir hızlı hareket edeceklerini düşünmüyorum" dedi.

 

Bazı uzmanlar yuanın şu anda dolar karşısında yaklaşık yüzde 40 zayıf olduğunu belirtiyor.

 

*Bu haber 28 Haziran'da AFP haber ajansı tarafından yayımlanmıştır.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle