Gündem Haberleri

  G20 gündeminde enflasyon ve gıda fiyatları var

  Bloomberg
  19.02.2011 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Küresel ekonomik dengesizliklerin giderilmesi sürecinde fikir ayrılıkları yaşayan G-20 üyeleri, bugün Paris’te bir araya geliyor. Liderlerin gündeminde gelişmekte olan ülkelerde baş gösteren enflasyon ve küresel çapta yaşanan doğal afetlerin etkisiyle yükselen gıda fiyatları var.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                             

         

  Geçtiğimiz gün açıklanan ve beklenenden yüksek bir seviyede olan enflasyon rakamlarının ardından, Avrupa’da yaşam maliyetini gösteren endeks, iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çin’de fiyatların yükselmeye devam etmesi ise ekonomik toparlanmanın nasıl sürdürüleceği konusunda küresel alanda belirsizlik yarattı.

   

  Bugünkü toplantıya ev sahipliği yapan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, “Enflasyonu makul seviyelerde tutmamız lazım… Enflasyonun yüksek olması ekonomik büyümeye olanak sağlamaz” dedi.

   

  Zengin ülkelerin borçlanma maliyetiyle boğuştuğu gelişmekte olan ülkeler ise, “ani yükseliş ve düşüş” sıkıntısından kaçmaya çalıştığı ekonomik durgunluk döneminde, artan tüketici fiyatları, yüksek faizlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

   

  ABD’de enflasyon oranı Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, euro bölgesinde Ocak ayı enflasyon oranı yüzde 2.4 olarak gerçekleşti. Böylece, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefi aşılmış oldu.

   

  G-20 ve Çin, Hindistan, Endonezya ve Güney Kore gibi gelişmekte olan ekonomilerde borçlanma maliyetleri artış gösterirken, Türkiye’de faiz oranları düştü.

   

  Tunus ve Mısır’daki isyanları tetikleyen unsurlardan biri olan gıda fiyatları ise yükselmeye devam ediyor. Dünya Bankası, yaşanan artışla dünya genelinde 44 milyon insanın daha “ciddi yoksulluk” seviyesine indiğini belirtti.

     

  TARIM SEKTÖRÜ ÇEKİCİ KILINMALI

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, “Enflasyon, daha çok arz ve talep açısından temel bir sorun. Bu sorunu çözmek için daha fazla teknoloji ve yatırım gerekiyor” dedi.

   

  Gurria, “Tarımın yeniden çekici bir sektör haline gelmesi gerekiyor” dedi.

   

  Bugün Paris’e gelen G-20 Maliye Bakanları ve merkez bankası başkanlarının iddialı söylemlerinin olmadığı görüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy geçen yıl ABD dolarının yerine geçecek bir uluslararası para sistemi kurma fikrini ortaya atmışken, bu yıl herhangi bir öneride bulunmadığı görüldü.

   

  Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, “Daha iyi işleyen bir sisteme ihtiyacımız var” dedi.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Bloomberg’de “G-20 Stung by Faster Inflation as Imbalance Dispute Rages” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı