GeriGündem G-20'nin taslak metni ele geçirildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G-20'nin taslak metni ele geçirildi

G-20'nin taslak metni ele geçirildi
refid:15115898 ilişkili resim dosyası

Bu haftasonu Toronto’da düzenlenecek G-20 zirvesi öncesinde ortaya çıkan taslak metin, liderlerin küresel ekonomik krizle baş etme sürecinde bazı sorunların ortaya çıkabileceğini ve kamu borçlarının küresel büyümeye sekte vurabileceğine dikkat çekti.

Reuters tarafından ele geçirilen zirveden çıkacak bildirinin taslak versiyonu, ekonomi politikalarını sürdürme konusunda G20 ülkeleri arasındaki görüş ayrılıklarını da göz önüne serdi.       

 

11 Haziran’da hazırlandığı ortaya çıkan taslak metinde ekonomik iyileşmenin “dengesiz ve kırılgan” olduğunu, işsizliğin ise kabul edilemez seviyelerde bulunduğuna dikkat çekti.    

    

 “Krizle baş etme sürecinde kayıtsızlığa yer olmadığına” da işaret edilen metinde “Birçok ülkedeki mali sıkıntıların piyasalarda istikrarsızlık yaratıyor ve bu durum da ekonomik iyileşmeye sekte vurup, uzun vadeli büyüme tahminlerini aşağı çekiyor” ifadelerine yer verildi.     

   

ABD TEŞVİKLERE DEVAM DİYOR 

ABD uzun zamandır, küresel ekonomideki iyileşme hedeflerine ulaşılamadığı için, hükümetlerin teşvik paketlerini devam ettirmelerini istiyor.

 

Almanya gibi ülkeler ise ülke borcu ve bütçe açıklarını aşağıya çekmek için kamu harcamalarının bir an önce azaltılmasını istiyor.

  

G20 ise taslak metninde ise “küresel krize neden olan belli başlı sorunları ortadan kaldırmak için hükümetlerin daha fazlasını yapması gerekiyor ve bankacılık sektörlerini daha şeffaf hale getirmeli” ifadelerine yer verildi.

 

Diğer yandan haftasonu yapılacak zirvenin ana gündemini küresel çaptaki gerçekleşmesi beklenen bankacılık reformları ve küresel ekonomik iyileşmeyi garantileyecek önlemler olması bekleniyor.

 

Metinde ek olarak uzun zamandır ertelenen dünya ticaret anlaşmasının sonuçlandırılması ve 2013’e kadar yatırım ya da ticareti engelleyecek şeylerin yapılmayacağının garanti edilmesi istendi.     

 

AB’DEN VERGİ İSTEĞİ

Avrupa Birliği (AB) ise G20 liderlerinden, finansal işlemlere küresel vergi getirilmesi konusunda destek istedi.

 

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose ManuelBarroso'nun liderlere gönderilen ortak mektubunda, "Mali kuruluşlara vergi veharçlar konusundaki uluslararası çalışmanın alanının dünya geneli olacak şekildesürdürülmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu kapsamda küresel finansal işlemler vergisi getirilmesi önerisi değerlendirilerek daha fazla geliştirilmelidir" ifadelerine yer verildi.

 

Mektupta, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yönetimi konusunun da dâhil edileceği kapsamlı bir pakette IMF kotalarının Kasım ayında gözden geçirilmesi çağrısı yapıldı.

 

17 Haziran'da Brüksel'de toplanan AB liderleri, banka işlemlerine AB genelinde vergi getirilmesi konusunda görüş birliğine varmıştı.  

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle