Gündem Haberleri

  Funda'nın anne ve babası isyanda

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA)
  09.02.2011 - 15:09 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Urla İlçesi’nde lise öğrencisi kızları 16 yaşındaki Funda’yı 37 yerinden bıçakla öldürdüğünü itiraf edip, ömürboyu hapis cezasına çarptırılan Celalettin Erkal’ın mahkumiyeti Yargıtay’da onaylanmadığı için CMK’nın 102’nci maddesi gereği serbest kalmasına Huriye ve Nazım İşsiz çifti isyan etti. Huriye İşsiz, "Adalet bizi sırtımızdan vurdu. Delirip sokaklarda mı koşacağım? Sağlığımız bozuldu" dedi.

  Kız arkadaşını başka erkeklerle görüşüyor diye bıçaklayarak öldüren, cesedini de derin dondurucuda saklayan Celalettin Erkal’ın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına rağmen Yargıtay aşaması 5 yılda tamamlanmadığı için, kamuoyunun Hizbullah sanıklarının serbest bırakılmasıyla tanıdığı, yeni yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutukluluk sürelerini düzenleyen 102’nci maddesinden yararlanarak serbest bırakılması genç kızın ailesini isyan ettirdi.

  Urla’da seyyar satıcılık yaparak hayatını kazanmaya çalışan baba Nazım İşsiz haberi gazetecilerden öğrenince şoke oldu. Nazım İşsiz, "İyi bir şey söyleyemeyeceğim. Tahliye olmaması gerekiyordu. Müebbet alan bir kişi nasıl tahliye oldu anlamadım. Duyunca başımdan kaynar sular aktı. Mahvolduk, perişan olduk. Büyüklerimize, hakimlerimize, savcılarımıza, yargıtaya, HSYK, kamu kuruluşlarına herkese buradan sesleniyorum. Neden serbest bırakıldı? Normal bir cinayet değil. Canavarca hisle mahkum edilen bir kişi ömür boyu hapis alıyor, nasıl serbest bırakılıyor anlayamadım. Böyle kişilerin serbest bırakılmaması, toplumumuzdan uzak kalması lazım" dedi.

  Kendilerinin katile veya ailesine hiçbir zarar vermediklerini, hiç tanımadıklarını, ama bu acıyı yaşadıklarını söyleyen Nazım İşsiz şunları anlattı:

  "Savcılarımızdan, hakimlerimizden bu kişinin hapse atılmasını istiyorum. Elini kolunu sallayarak dolaşacak, belki de beni görünce ’Sizin yüzünüden hapse girdim’ diyerek saldırabilir. Can güvenliğim tehlikede. Sapık ve cani olmaza böyle bir cinayeti yapmazdı. Duruşmalarda gördüm kendisini. Bizi sözle ölümle tehdit etti. ’Ben buradayım, çıkınca sizin sülalenizini kurutacağım’ dedi. Biz aile olarak rahat değiliz. Bir çocuk doğuyor, 16 yaşına gelince canavarca öldürülüyor. Öldüren 5 yıl sonra serbest bırakılıyor. Böyle adalet, böyle kanun olur mu? Yetkililerden rica ediyorum, tekrar içeri alınsın. Benim kızımı öldüren birini karşımda görünce benim de cinayet işlemem lazım? Büyüklerimiz, savcılarımız, hakimlerimiz benim onu öldürmemi mi istiyorlar? Hükümet bunu tekrardan gözden geçirsin."

  Ev kadını anne Huriye İşsiz de DHA muhabiriyle konuşurken gözyaşlarını tutamadı. Huriye İşsiz, "Cezaevinde olduğunu sanıyordum. Adalet yerini buldu içim çok rahattı. Adalet bizi sırtımızdan vurdu. Benim kızım toprağın altında çürüyorsa o da cezaevinde çürümeli. Bu idamı çıkarmalılar. İnsan hayatı bu kadar kolay mı. Nasıl saldılarsa tekrar içeri almalılar. Bu kanunun değişmesi lazım. Ömü boyuysa ömür boyu, ağırlaştırılmışsa ağırlaştırılmış, 35 yıl ise 35 yıl yatmalı. Delirip sokaklarda mı koşacağım? Sağlığımız bozuldu bizim. Tedavi görmemiz gerekecek" dedi.

  NE OLMUŞTU?

  2005 yılının Kasım ayında, babası Selçuk Erkal’ın Urla İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Elekronik Bölümü öğrencisi şu anda 24 yaşında olan Celalettin Erkal, kız arkadaşı Urla Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi Funda İşsiz’i bıçakla öldürerek cesedini kapalı olan bir otelin yakınındaki kullanılmayan binaya sakladığını itiraf etmişti. Binada yapılan aramada, çalışmayan bir derin dondurucuda 37 yerinden bıçaklanarak öldürülmüş genç kızın cesedi bulunmuştu. Celalettin Erkal, cinayeti Funda İşsiz’in cep telefonunda bulduğu mesajlar üzerine, aldatıldığından şüphelenerek işlediğini öne sürmüş, ’Testere’ filminden de etkilendiğini anlatmıştı. Önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Erkal, cinayeti yakınlarına anlatması nedeniyle ömür boyu hapis cezası almış ancak Yargıtaya giden dosyası bazı eksiklikler nedeniyle bozulunca 5 yılda karara bağlanamamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı