Gündem Haberleri

  Füle: Türkiye'nin sıkıntılarını anlıyorum ve paylaşıyorum

  BBC Türkçe
  15.01.2011 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu yetkilisi Stefan Füle, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinin yavaşlığından şikayet etti.

  Füle: Türkiyenin sıkıntılarını anlıyorum ve paylaşıyorum      

   

  Londra'da Yabancı Basın Derneği'nin mensuplarına yaptığı açıklamada Füle, Türkiye ile 3 müzakere başlığının açılabilecek durumda olduğunu bunlardan ikisinin açılabilmesi için görüşmelerin yapılmakta olduğunu hatırlattı. Bilindiği gibi 33 müzakere başlığından 13’ü açılmış 17’si ise bloke edilmişti.

   

  Füle, "Türkiye'nin sıkıntılarını anlıyorum ve paylaşıyorum" dedi ve ekledi: "müzakerelerde yeni bir ivme kazanmamız lazım." 

   

  Füle, "Türkiye kalan işleri tamamladığı taktirde" Mart sonundan önce rekabet politikası başlığının müzakerelere açılabileceğini söyledi.

   

  Türkiye'nin gelişme kaydetmediği konular olduğunu kabul eden Füle, AB'nin buna rağmen, adaylığı kabul edilen Türkiye konusunda "oyunun kurallarına sadık kalması" gerektiğini söyledi.

   

  Füle sözlerine "bazı siyasetçilerin imtiyazlı ortaklık çağrıları dikkatimizi dağıtmamalı" diye devam etti.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin tam üye yerine imtiyazlı ortak olmasını istediklerini açıklamıştı.

   

  AB'nin Türkiye'ye yaptığı mali desteği savunan Füle, AB kriterlerine uyum sürecinin "ucuz bir süreç" olmadığını söyledi.

   

  2010 yılında AB'nin Türkiye'ye toplam mali desteği 851 milyon dolardı.

   

   

   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı