Gündem Haberleri

  Fuhuş için gelen kadınlar eğitimli

  Uğur ERGAN / ANKARA
  01.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Göç Örgütü’nün Türkiye’de fuhuş amaçlı yapılan insan ticaretiyle ilgili raporunda, son derece ilginç ayrıntılar yer aldı. En önemlisi ise bu kadınların eğitimli olmalarıydı.

  Kandırılarak Türkiye’ye zorla fuhuş yapmak amacıyla getirilen mağdurların yüzde 7’sinin üniversite, yüzde 28’inin lise, yüzde 50’sinin ortaokul mezunu olduğu tespit edildi.

  Kadınlarla ilgili diğer ilginç tespitler de şöyle:

  İnsan tacirlerinin tuzağına düşen kadınlar arasında yüzde 31 ile Ukrayna vatandaşları ilk sırada. Bu ülkeyi Moldova (yüzde 29), Rusya (yüzde 13), Kırgızistan (yüzde 8), Romanya (yüzde 5), Özbekistan (yüzde 5) ile takip ediyor.

  Kadınlar en çok İstanbul’da (yüzde 33) çalıştırılıyor. Antalya (yüzde 25), Ankara (yüzde 16) ve Mersin (yüzde 5) diğer kentler arasında öne çıkıyor.

  Mağdurları, fuhuş ağına yüzde 74 oranında kendi vatandaşları düşürüyor. Ticareti yönetenlerin yüzde 9’u Türk diğerleri ise Rus.

  Türkiye’ye getirilenlerin yüzde 55’ini 18-24 yaşlarında, yüzde 24’ünü 25-30, yüzde 3’ünü de 14-17 yaş arasındaki kadınlar oluşturuyor.

  Kadınların, yüzde 36’sında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yüzde 8’inde ise beyin hasarı gözleniyor.

  Fuhuşun cirosu 3.6 milyar dolar

  ULUSLARARASI Göç Örgütü’nün (IOM) Türkiye Misyon Şefi Marielle Sander Lindstrom, Türkiye’de fuhuşa zorlanan yabancı uyruklu kadınlardan yılda 3.6 milyar dolar gelir elde edildiğini söyledi.

  Lindstrom örgütün "2005-Türkiye, İnsan Ticareti ve Eğilimler" raporunu açıklarken kendi resmi tespitlerine göre geçen yıl 469 yabancı uyruklu kadının insan tacirlerinin tuzağına düştüğünü, gerçek sayının ise bunun 10 misli olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Bu kadınların 226’sının geldikleri ülkelere gönderildiğini belirten Lindstrom, fuhuşa zorlanan her üç kadından birisinin anne olmasına dikkat çekti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı