GeriGündem Fuarın siber ve tiki ceptelleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuarın siber ve tiki ceptelleri

Alışveriş canavarlarımız Can ve Jale CeBIT Bilişim’e kadar sabredemediler ve cep telefonu şirketlerinin fuarda sergilemeleri muhtemel en iddialı modellerinin izini büyük alışveriş merkezlerindeki cep telefonu mağazalarında sürdüler.

Çok fonksiyonlu ve akıllı olmalI

Sizin de dikkatinizi çekmiştir; cep telefonları önce kamera ve cep bilgisayarlarının ayağına bastı, şimdi de MP3 çalarların pazarına adım atıyor. Elbette ben de tek cihazda birden fazla işlevi kullanabilmekten yanayım.

Fuarda öne çıkacak modellerin birleştiği nokta da bu zaten. 2 megapiksel çözünürlüklü kaliteli bir kamera, yüksek hafıza, müzik çalma fonksiyonları, geniş İnternet ve e.posta özellikleri, estetik bir dizayn ve son olarak yüksek kalitede görüntü sunan bir ekran. İncelediğim telefonlarda görüdüm ki, cebimde taşıyacağım tek bir cihaz hem benim dünyayla bağlantımı sağlıyor; hem de canım istediğinde o bağlantıyı koparıp beni başka diyarlara götürebiliyor. İşte bu yüzden teknolojiyi çok seviyorum!

Sony ErIcsson W800I

Geçtiğimiz ayın ortalarında raflardaki yerini alan SonyEricsson’un walkman telefonu w800i, tek başına üç büyük işlevi yürütüyor: fotoğraf, müzik ve telefon. Elbette bunlarla da kalmıyor; ek özellikleriyle de tam bir mobil yardımcı profili çiziyor. 2 megapiksel kamera, 20 kanal hafızalı radyo, 38 MB dahili hafıza, 512 MB harici bellek kartı ve 262 bin renkli ekrana sahip cihaz bir müzik çalar olarak rüştünü ispatlamış durumda. Özel müzik tuşları ve kulaklığıyla gelişmiş bir MP3 çalar vazifesi gören alet, üç boyutlu oyun desteği ve gelişmiş kamerasıyla da ilgi çekiyor. Her yaştan ve kullanıcı düzeyinden tüketicinin ilgisini çeken bu modelin fiyatı 955 YTL civarında.

NokIa N91

2 megapiksel kamera ve 3000 adete kadar şarkı saklama özelliklerini birarada bulunduran Nokia N91, kullanıcısına renkli bir müzik deneyimi sunacak kapasiteye sahip. 4 GB’lık sabit disk ve 3.5 mm’lik endüstri standartlarında stereo kulaklık girişine sahip. Yani herkes sevdiği kulaklığı bu telefona bağlayabilecek. Paslanmaz çelikle kaplı Nokia N91’in klavyesini ortaya çıkaran kayan kapağında müzik tuşları bulunuyor. Entegre hoparlöre de sahip olan bu MP3 çalar gibi telefonu bıraksak 12.5 saat çalabiliyor.

Motorola MPX220

Motorola MPX220, profesyoneller için biçilmiş kaftan. Microsoft’un mobil cihazlar için geliştirdiği Windows Mobile yazılımı sayesinde adres defteri, ajanda ve her tür dosyaya kadar her şeyi bilgisayar ve telefon arasında senkronize etmek mümkün. Pocket Internet Explorer yazılımı ile İnternet sitelerinde gezmek çok rahat. Ayrıca Windows’un diğer bileşenleri olan Outlook Express, Windows Media Player ve MSN Messenger da bu telefonun içerisinde bulunuyor. 1.3 megapiksel kamera, entegre hoparlör, mini USB ve kızılötesi iletişim imkanı da diğer ek özellikler.

Estetik görünüm kamera ve müzik şart

Fuarların eğlenceli atmosferini çok severim. Özellikle son birkaç yıldır cep telefonu şirketlerinin bulunduğu salon daha bir eğlenceli. Orada son modelleri görmek, kullanma şansı elde etmek, özel şovlara ve yarışmalara katılmak beni her zaman eğlendirmiştir. Fakat bu sene fuar telefonlarını erkenden görme başladık. Rekabet kızışınca şirketler ardı ardına modellerini duyurdular ve bize de "hangisini alsam acaba" diye kara kara düşünmek kaldı. Şirketlerin fuarda sergileyecekleri en iddialı modellerini incelerken bir kullanıcı olarak ne istiyorsam kriter olara da onları ortaya koydum.

Samsung D600

Yeni kuşak cep telefonlarında artık standartlar oturmuş görünüyor. 2 megapiksel kamera bir defa şart. Sonracığıma, video ve müzik çalma özelliği de olmazsa olmaz! Etkleyic bir tasarım da gerekli. Samsung, bu kulvardaki telefonu olan D600’ü CeBIT Bilişim’de öne sürecek. D600, 90 MB dahili bellek, çift hoparlör ve zengin yazılımıyla dikkat çekiyor. Sürgülü kapağı ve iri tuşları sayesinde kolay bir kullanım sunuyor. Yüksek renk, polifonik melodi, televizyona ve bilgisayara bağlanabilmenin yanı sıra, bu telefonu bir oyun cihazı olarak kullanmak mümkün.

PanasonIc X700

Nerede olursa olsun iş yapmadan duramayan profesyoneller için bu telefonda ilgi çekici pek çok fonksiyon bir arada. Doküman hazırlamak, e.posta alıp yollamak, ajanda düzenlemek ve İnternet’e bağlanmak için kullanabileceğiniz Panasonic X700’le fotoğraf ve video da çekip paylaşabilirsiniz. Symbian S60 işletim sistemi ile çalışan bu telefona ekstra yazılımlar da yüklenebiliyor. Üzerinde bulunan Mini SD bellek kartını 1 GB’a kadar yükseltmek de mümkün. Cep telefonunu bilgisayara bağlayarak İnternet’ten indirdiği yazılım, melodi ve resimleri yükleme ayrıcalığını yaşamak isteyenlerin işini görebilecek bir model bu. Satış fiyatı ise 490 YTL.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle