Gündem Haberleri

  FT: Türkiye’nin gazabını üzerinize çekmek istiyorsanız bayrağını yakın

  Hürriyet Haber
  26.03.2005 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Mersin’deki Nevruz gösterilerinde Türk bayrağının yakılması girişimleri üzerine yaşanan olayları değerlendiren İngiliz Financial Times gazetesi, "Türkiye’nin gazabını üzerinize çekmek istiyorsanız bayrağını yakın" ifadesini kullandı. Olay sonrasındaki tepkileri ise "Türk özgüveninin çürük durumu" diye yotumladı.

  İngiliz Financial Times gazetesi, Türk bayrağının yakılması girişimi sonrasında ortaya konulan tepkiyi "ilginç" bir üslupla değerlendirdi. Vincent Boland imzalı haberde, "Türkiye’nin gazabını üzerinize çekmek istiyorsanız, bayrağını yakın" denilerek, Mersin’deki Nevruz gösterilerinde Türk bayrağının yakılması girişiminin, ülke çapında büyük bir milliyetçi tepki ortaya çıkardığına dikkat çekildi.

  Olay sonrasında binaların pencerelerine asılan Türk bayraklarının, ABD’deki 11 Eylül saldırıları sonrasında ortaya çıkan görüntüleri hatırlattığı belirtildi. Gazetede, "Ülke, AB ile Ekim ayında müzakerelere başlayacak olsa da, Türkler giriş sürecine ilişkin olarak çoktan hayal kırıklığına uğramış gözüküyorlar. (Türkler, bu sürecin) Kıbrıs’ta Rum yönetiminin ve belki Ermeniler’in 1915’teki soykırım iddialarının tanınması ve AB liderlerinin Türkiye’nin kusurlarına ilişkin sonu gelmeyen paylamaları dahil olmak üzere bağımsızlık tavizleri gerektirdiğini biliyorlar" ifadesi kullanıldı.

  Bayrak yakma girişimi sonrasında "Üç çocuğun tutuklandığı ve kaderlerinin yargıcın elinde olduğunu" yazan gazete, "Yorumcular, olaya tepkinin, Türk özgüveninin çürük durumunu yansıttığını söylediler" denildi.

  Olay sonrasında hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar anımsatılırken, milliyetçilik gürültüsü içinde İnsan Hakları Derneği ve Kürt liderlerin, "olayın abartılmaması" yönündeki çağrılarının duyulmadığı yazıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı