Gündem Haberleri

  FT: '1 YTL'lik mazot' en uçuk seçim vaadi

  Hürriyet Haber
  18.07.2007 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki "1 YTL'lik mazot" tartışmasına İngiliz basını da katıldı. Financial Times gazetesi, Türkiye'deki seçim kampanyasının "en müsrif" vaadi olarak ilan etti.

  Türkiye'de, 22 Temmuz Pazar günü yapılacak olan seçimler öncesi partiler vaat yarışına girdi. Bu vaatler arasında en ilgi çekici olanlarından biri de hiç kuşkusuz ki mazot fiyatına yönelik verilen sözler...

  İlk olarak Genç Parti'nin ortaya attığı 'mazot 1 YTL olacak' vaadi, daha sonra diğer partiler arasında da kabul gördü. CHP, DP ve MHP mazot fiyatlarının indirileceğine yönelik açıklamalarda bulunurken, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'tan (FT) bu konuda ilginç bir yorum geldi. FT, Genç Parti’nin '1 YTL’lik mazot' vaadini, seçim kampanyasının 'en müsrif' vaadi olarak niteledi.

  Financial Times, soru yanıt biçiminde yaptığı değerlendirmesinde, seçim sürecinin gergin geçtiğini, AKP’nin yeniden iktidara gelme şansının yüksek olduğunu, ancak AKP'nin Meclis'teki sandalye sayısında düşüş olacağını ifade etti. AKP, CHP ve MHP’nin meclise girmesinin beklendiği belirten gazete, Genelkurmay’ın seçime gidilmesinde kilit rolü oynadığını, 27 Nisan’da verilen 'ültimatom'un ise ülkeyi paniğe sürüklediğini öne sürdü. 

  Genç Parti'nin seçimlerde sürpriz yapabileceğine işaret eden gazete, partinin popülist tutumunun, daha yoksul ve kırsal kesim seçmenleri arasında iyi sonuçlar verdiğini, bazı gençlerin de Genç Parti’yi destekler gibi göründüğünü kaydetti. FT, şu anda 2 YL olan mazot fiyatını 1 YTL’ye çekme vaadinin ise en göze batan, müsrif ve sorumsuz seçim vaadi olarak öne çıktığını belirtti. Gazeteye göre Genç Parti yüzde 10’luk barajı aşmak için uğraşacak, ancak şansını tamamen görmezden gelmek de yanlış olur.

  ŞİMŞEK: FATURASI AĞIR OLUR

  Öte yandan mazot fiyatları ile ilgili ilginç bir yorum da Ak Parti Gaziantep milletvekili adayı Mehmet Şimşek'ten geldi. Merrill Lynch'in tepe yöneticilerinden biri iken siyasete girmek için istifa eden ve Ak Parti saflarına katılan Şimşek, Referans Gazetesi'nde yer alan değerlendirmesinde, mazotun fiyatının 1 YTL'ye inmesinin ülkeyi borç batağına sürükleyeceğini söyledi. Mazotun 1 YTL'ye inmesi halinde herkesin mazota saldıracağını söyleyen Şimşek, bunun ülke ekoomisine maliyetiin en az 10 milyar dolar olacağını savundu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı