Gündem Haberleri

  Fransızlar'dan Devlet Tiyatrosu'na tepki

  Saadet ORUÇ/PARİS, (DHA)
  17.10.2005 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın başkenti Paris’te, müteveffa Türk tiyatro yönetmeni Mehmet Ulusoy’u anmak amacıyla kolları sıvayan Fransız oyuncular, Türkiye’den bazı oyunculara yönelik davetlerine Türk Devlet Tiyatroları yönetiminden bekledikleri vizenin verilmemesine tepki gösterdi.

  Fransız tiyatrocuların, anma kapsamında sahnelemeyi planladığı, Mehmet Ulusoy tarafından geçmişte de sahneye konan ’Topor Party’ adlı oyunda kullanılan dekorlara yönelik taleplerinin de yanıtsız kaldığı belirtildi.

  Geçen yaz hayatını kaybeden tiyatro yönetmeni Ulusoy ile yıllarca birlikte çalışmış olan Paris Dauphine Üniversitesi profesörlerinden Richard Soudee, DHA’ya yaptığı açıklamada aralık ayında Paris’te düzenleyecekleri anma amaçlı gösteriler sırasında Türk ve Fransız oyuncuların arasında bir ’tiyatral alışveriş’ gerçekleşmesini istediklerini anlattı.

  ESKİ YÖNETİM PRENSİPTE ’OLUR’ DEMİŞTİ

  Soudee, bu amaçla özellikle Mehmet Ulusoy’un Franansız mizah yazınının usta isimlerinden Roland Topor’dan uyarlanmış ’Topor Party’ oyununda rol alan Antalya Devlet Tiyatrosu oyuncularını Paris’te Fransız tiyatro oyuncularıyla biraraya getirmek amacıyla girişimde bulunduklarını, ancak Devlet Tiyatroları yönetiminden yanıt alamadıklarını kaydetti. Bu arada Soudee’nin, Devlet Tiyatroları’nın eski yönetiminden prensip olarak ’Olur’ yanıtını aldığı ancak yönetim değişikliğinin ardından bu projenin sekteye uğradığı öğrenildi.

  Sonunda Türk oyuncuların, sergilenecek oyuna değil ancak Mehmet Ulusoy ile ilgili düzenlenecek anmaya gelmelerine izin verildiğini belirten Soudee, "Oysa Topor Party oyununun Antalya Devlet Tiyatroları’nca sergilenen versiyonunu Fransızca sahneye koyabilmek için haftalarca beraber çalışmak ve prova yapmak isterdik" dedi.

  Richard Soudee’nin girişimiyle, 17 Aralık’ta Paris Theatre de la Tempete’de Topor Party Mehmet Ulusoy’un Antalya rejisiyle değil, Fransa’da sahneye koymuş olduğu geçmiş versiyonuyla Fransızca olarak sergilenecek. Bunun öncesinde, 3 Aralık’ta da Mehmet Ulusoy için bir anma toplantısı düzenlenecek. Ulusoy’u anma programına Fransız Kültür Bakanlığı, Paris Belediyesi ve Fransız tiyatrosunun önde gelen pek çok isminin destek verdiği belirtildi.

  ’LA JOKOND İLE Sİ-YA-U’ VE ’FERHAT İLE ŞİRİN’

  Öte yandan, Paris’te düzenlenen ’Okuma Günleri’ kapsamında, tamamı Fransızlardan oluşan bir izleyici topluluğu karşısında dün akşam Nazım Hikmet’in ’La Jokond ile Si-Ya-U’ şiirinden uyarlanan oyunu ile ’Ferhat ile Şirin’ adlı oyunu sergilendi.

  Otantik Türk enstrümanlarının kullanıldığı müzik eşliğinde Fransız tiyatrocular, Abidin Dino tarafından Fransızcaya kazandırılan La Jokond ile Si-Ya-U ve Noemi Cingöz tarafından ilk kez Fransızca’ya çevrilen ’Ferhat ile Şirin’ eserini Fransızca olarak sergiledi. Richard Soudee’nin yönetiminde sergilenen oyunun ardından bir de söyleşi de yapıldı.

  ’TÜRKÇE SÖZCÜKLER DUYUNCA NAZIM’LA KARŞILAŞMIŞ GİBİ OLUYORUM’

  Soudee ve Ferhat ile Şirin’de yer alan oyunculardan Pierre Puy, DHA’ya yaptıkları açıklamada Fransa’da Nazım Hikmet’in büyük bir şair olarak tanındığını anlatırken, Pierre Puy, Nazım’ı oynayan bir oyuncu olarak şunları söyledi: "Paris gibi yoğun bir Türk topluluğunun yaşadığı bir kentte, sokakta kulağıma Türkçe sözcükler gelince Nazım’la karşılaşmış gibi oluyorum."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı