Gündem Haberleri

  Fransız usulü pembe dizi 40 gün sürdü

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  24.07.2012 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partneri Valerie Trierweiler’ın bir tweet'iyle patlak veren skandal 40 gün sürdü. Sonrasında eski first lady siyasete döndü. First lady yeniden tweet atmaya başladı. Aile kavgasına malzeme olan Fransız siyasetçi de Meclis’teki sandalyesine kavuştu. Onlar erdi muradına ama biz bu skandalı 40 gün niye konuştuk?

  Bundan yaklaşık 40 gün önceydi. Genel seçimlerde iki tur arasında bir tweet sosyal medyaya düştü ve Fransa’nın yeni “first sevgili”si Valerie Trierweiler, Dallas dizisinde bile ancak 50 bölümde yaşanabilecek bir skandalı, yeni çağın sosyal medyasının gücünü gösterircesine tek bir tweet ile başardı.

   

  Sadece parmağını 140 kez telefonunun tuşları üzerinde dolaştırarak hayatının en büyük skandalına imza atan first sevgili, bir tweet’le dünyayı konuşturdu.

   

  Cumhurbaşkanı Hollande’ın dört çocuğunun annesi, Hollande’ın eski eşi Royal, Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra ikinci prestijli makam olan Meclis Başkanlığı’na hazırlanıyordu.

   

  Ancak beklenmedik bir gelişme oldu. First sevgili, eski eşe karşı tırnaklarını çıkararak, Sosyalist Parti’ye (PS) isyan etti ve Royal’in karşısında aday olan Poitou-Charentes’taki rakibi Olivier Falorni’yi destekledi.

   

  HEM SİYASİ HEM AİLEVİ KRİZ
  PS, Falorni’ye "Çekil" derken, Trierweiler, "Cesaret Falorni" diye tweet attı. Bütün dünya medyası, günlerce, birinci sayfadan bu Fransız usulü pembe diziyi izledi. Politik krizin yanı sıra bir de aile krizi de patlak verdi.

   

  Royal, “Susun artık, ben bir anneyim. Bu olup bitenleri çocuklar da duyuyor” diyerek doğrudan Hollande’a, “Yeni sevgiline sahip çık, çocukların öfkeli” mesajını verdi.

   

  Hollande, iki gün sonra en büyük çocuğu, hukuk öğrencisi oğlu Thomas ile baş başa yemek yedi. Thomas, bu yemekte babasına olanlara ne kadar öfkeli olduğunu ve “Bir daha o kadınla asla bir araya gelmek istemediğini” anlattı.

   

  Hollande-Royal çiftinin diğer üç çocuğu hiç konuşmadı, ama Thomas olup bitenlere karşı susmamayı tercih edince çıkan aile kavgası Hollande’ı çok gerdi. Sarkozy’nin gözünün içine bakarak, “Ben özel hayatı ile devlet işlerini birbirine karıştıran cumhurbaşkanı olmayacağım” diyen Hollande, daha ilk haftasında Sarkozy’den beter özel hayat dedikodularına paçasını kaptırınca, öfkesini Trierweiler’den aldı.

   

  Bunun üzerine Trierweiler valizini toplayarak yazlık evine gitti. Ta ki 14 Temmuz törenleri için dönene kadar. Peki 40 gün sonra bu krizin üç aktörüne ne oldu?

   

  ROYAL, YENİDEN AYAKTA

  Royal, Sarkozy karşısında kaybettiğinden bu yana sürekli kaybediyor. En son 17 Haziran’daki ikinci tur seçimlerde Meclis’e girme şansını ve Meclis Başkanlığı koltuğunu kaybetti. Herkes artık Royal’in sonunun geldiğini söyledi.

   

  Bir ay sessiz kalan Royal, herkese artık bırakacağı izlenimini verdi. Ama geçen hafta gazetelerin istihbarat servislerine düşen bir basın açıklaması Royal’in, Sosyalist Parti’nin ‘Sivil Seferberlikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı’na getirildiğini duyurdu.

   

  Kavgada başından beri Royal’in yanında yer alan Sosyalist Parti’nin başarılı genel başkanı Martine Aubry’nin de desteğiyle 30 yıldır koridorlarında dolaştığı, her derecesinde hizmet verdiği partisinde yeniden görev aldı.

   

  Bu görev Royal’in yeniden toparlanması için bir liman, bir sığınak. Royal, iktidara gelen partide yönetimin ve güç dengelerinin yeniden kurulacağı Toulouse Kongresi öncesi bu kritik göreve gelerek, kartların yeniden dağıtımında rol alacak. Ayrıca, Hollande’a seçimler öncesi destek veren ve dört sözcüsünü hükümete sokmayı başaran Royal, bu güçlerin yeniden dağıtılması sırasında Hollande’ı ya da Aubry’yi destekleyerek belirleyici rol alacak.

   

  TRIERWEILER TWEET’E DEVAM

  Tam bir Twitter bağımlısı olan gazeteci first sevgili Trierweiler skandaldan bu yana yani 40 gündür tek bir tweet atmamıştı. Bu ‘Twitterweiler’ adı takılan Trierweiler için hayli uzun bir zamandı.

   

  Cumhurbaşkanı, Vel d’Hiv Baskını’nın 70’inci anma gününde muhteşem bir konuşma yaptı. Çok dokunaklıydı. First lady şapkasını giyerek eşinin konuşmasını kutladı. Yaşananlarının ardından valizini alarak Paris dışına çıkan Trierweiler, uzun süre Hollande’a eşlik etmedi. Ama 14 Temmuz Cumhuriyet Kutlamaları’nda her şey düzelmiş görünüyordu.

   

  Fakat dedikodular dinmek bilmedi. Bunun üzerine dönüşünü çok iyi organize eden Trierweiler sosyal medyaya da kamu yaşamına da yeni Twitter hesabıyla ve yine bir tweet ile dönüş yaptı. Eski tweet’lerinin hepsini temizleyerek yeni bir sayfa açtı. Ve açılışı attığı tweet yüzünden ayrıldıkları dedikodusunu yalanlarcasına “Sevgili arkadaşlar, her şey yolunda” cümlesiyle yaptı.

   

   “Bundan böyle tweet atmadan önce parmağımı 10 kez çevireceğim” diyen first sevgilinin yeniden parmağını çevirebilmesi 40 gün aldı. Cumhurbaşkanının yaşamı da “şimdilik” normale döndü.

   

  FALORNI VEKİL!

  İki kadını bütün dünyanın gözleri önünde birbirine düşüren ve kavgada unutulup giden Olivier Falorni de istediğini aldı. Charente-Maritime milletvekili olarak Meclis’te yıllardır istediği koltuğa oturan Falorni, bir taraftan da ‘toprağın çocuğu’ rolünü üstlenerek, Paris’ten ‘paraşütle gelen aday’ Royal’i yenerek bölge halkının gözünde popülaritesini korudu.

   

  Fakat PS, özellikle de Genel Başkan Aubry, Royal’den az oy aldığı halde çekilmeyen ve durumdan faydalanan sağın oylarıyla gelen Falorni’nin partiye girmesine şimdilik izin vermiyor. Falorni de “şimdilik” PS ile işbirliği yapan Radikal Sol Grup’a katıldı.

   

  Ama her şey unutulduktan sonra bir gün partisine dönme umudunu hala kaybetmedi. Fransız siyasetinde isyan eden tüm vekiller en sonunda partilerine dönüyorlar, amaç kazanmak… Ama Falorni olayı medyada o kadar çok yer aldı ki, affedilmesi uzun ve zorlu olacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı