Gündem Haberleri

  Fransız şehri, Londra’dan özür ve tazminat bekliyor

  Hürriyet Planet
  16.07.2012 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Angers kentinde bulunan ve İngiltere’yi 330 yıl boyunca yöneten Plantagenet hanedanı, 513 yıl önce Londra’da işlenen siyasi bir cinayetle sona ermişti. Şimdi Angers şehri, İngiltere’den özür ve tazminat bekliyor. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tacındaki mücevherler Angers’e iade edilirse, dava açılmayacak.

  Fransa’nın kuzeybatısındaki Angers şehri, tarihteki 14 İngiltere kralının doğum yeri. Anjou ilinin tarihi başkenti, yüzyıllarca Plantagenet Hanedanı’na evsahioliği yapmıştı. Bu hanedan, 1154-1485 yılları arasında İngiltere’yi yönetti. İçinden Aslan Yürekli Richard ve Beşinci Henry gibi ünlü krallar çıktı. Hanedanın son erkek üyesi olan Warwick Kontu Edward Plantagenet ise İngiltere’de Tudor hanedanının ilk kralı olan Yedinci Henry tarafından Londra Kulesi’ne hapsedilip 1499’da "korkunç bir şekilde" öldürülmüştü. Böylece hanedan sona ermişti.

  Şimdi Angers şehrinde yüzlerce kişinin imzaladığı dilekçe, Fransa ve dünya çapında toplanan imzalarla kentin internet sitesine kondu. Londra’dan özür ve tazminat talebinin yer aldığı dilekçe, resmen eylül ayında İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’e gönderilecek.

  MADDİ DEĞİL SEMBOLİK BOYUT

  Angersliler, İngiliz Kraliyet Tacı’nın üstünde bulunan, Kral İkinci Charles dönemine dayanan paha biçilmez mücevherleri tazminat olarak istiyor. Bu mücevherler verilmezse kentin Londra'dan tazminat talebi milyarlarca sterlin olacak. Buna karşın Angersliler işin maddi boyutundan çok da umutlu değil. Angers belediyesinin bir sözcüsü, "Dilekçenin başarıya ulaşma şansı az. Bizim asıl amacımız, tarihte Angers’in bir hanedanına karşı işlenen suça dikkat çekmek" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı