Gündem Haberleri

  Fransız Rambo Libya’da av oldu

  Hürriyet Haber
  15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Silah satışından askeri eğitime varıncaya kadar özel ordusuyla akla gelebilecek her türlü askeri hizmet veren Fransız güvenlik şirketinin komando patronu, Kaddafi’ye karşı savaşan Libyalı muhaliflerle ‘el sıkışmaya’ gittiği Bingazi kentinde şüpheli hareketleri gerekçe gösterilerek vuruldu.

  LİBYALI muhalifler Mısır’ın başkenti Kahire ile isyanın başkenti Bingazi kenti arasındaki 2.500 kilometrelik çölde ‘güvenli koridor’ oluşturması için çağırdıkları ve hatta silah anlaşması yaptıkları, Fransız özel güvenlik şirketinin patronu Pierre Marziali’yi, ‘Çok soru soruyor o zaman Kaddafi ajanı olabilir’ diye vurup öldürdü. Özel paralı ordu kuran, her türlü savaş ve istihbarat hizmeti veren Fransız Rambo’nun, ‘boş yere’ öldürülmesi, muhaliflere elinden gelen yardımı esirgememeyen Sarkozy yönetimini şaşkınlığa uğrattı.
  Muhaliflerden alınan bilgilere göre, bir süre önce Bingazi’ye gelen ve kentin en lüks mahallesinde bir villaya ofis açan Secopex şirketinin ‘eski asker’ çalışanları, yerel halka güvenlikle ilgili sorular soruyordu. Hal ve tavırlarından şüphelenen muhalifler, yerel bir hakimin emri ile Fransızlar hakkında tutuklama emri çıkardı.

  Kaddafi de kiralamak istedi

  Muhalif yönetiminin sözcüsü Mustafa Geyrani ise bu gelişmelerden habersiz, Fransızlar ile bir otelde gizlice buluşup silah ve Kahire-Bingazi arasında güvenli ikmal yolu oluşturulması konusunda pazarlık yaptı. Secopex şirketinin patronu 48 yaşındaki emekli komando Marziali, geçen çarşamba Bingazi’ye gelerek dört adamı ile buluştu,  muhalif liderlerle bir sözleşmeye imza atacaktı. Marziali adamlarıyla birlikte restorana giderken muhalif güçler tutuklama operasyonu başlattı. Dört şirket çalışanı patronlarını savunmak için silahlarına sarıldı, ilk ateş açan Libyalılar oldu. Fransız güvenlikçi, önceki gece Bingazi’deki hastanede göğsünden aldığı yaradan ölünce skandal patlak verdi. Muhalif komutan Abdülbesat El Şahibi, “Fransızların pasaportlarında Kaddafi’nin başkenti Trablus’a gittiklerini gösteren mühürler vardı” dedi. Şirket yöneticisi Robert Dulas ise, muhaliflerin ‘Kaddafi’ye ajanlık yapıyorlardı’ iddiasının komik olduğunu belirtti ancak, “Kaddafi’nin de bizi kiralamak istediği doğru. Hatta Trablus’a gidip temaslarda da bulunduk. Ama reddettik” dedi.

  Lübnan kahramanı madalyalı paraşütçü

  LİBYALI muhaliflerin ‘kazara vurduk’ dediği 48 yaşındaki Pierre Marziali, 18 yaşında girdiği Fransız ordusunda astsubay rütbesiyle paraşütçü komando sınıfında görev yaptı. 1982’de Lübnan’da İslami Cihad komandolarının bomba yüklü kamyonlarla ABD ve Fransız karargahlarına düzenlediği intihar saldırılarından kurtulan Marziali, yaralı arkadaşlarını kurtarmak için gösterdiği üstün çabalardan dolayı kahramanlık madalyası aldı. Benin’den, Çad’a varıncaya kadar çok sayıda Afrika ülkesinde özel operasyonlarına katılan Marziali, uzun yıllar “güvenlik ve istihbarat menajeri” sıfatıyla Fransız ordusunda hizmet verdi.

  NATO imamları vurdu

  NATO uçaklarının önceki gün Kaddafi güçleri ile muhalifler arasındaki cephede düzenlediği saldırıda 11 imamın öldüğü ileri sürüldü. NATO, Brega kasabasında komuta merkezini vurduğunu açıklarken, Kaddafi yönetimi barış için dua okumaya cepheye giden imamların bombalandığını duyurdu. Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin Kaddafi’nin yaralandığına yönelik açıklamasına kaynak olarak, Trablus’taki Roman Katolik kilisesi rahibini göstermesi, uzun yıllardır kentte yaşayan rahip Giovanni Martinelli’yi zor durumda bıraktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı