GeriGündem Fransız Komutan'dan ziyaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız Komutan'dan ziyaret

Fransa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jean Pierre Jop, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'i ziyaret etti.

Orgeneral Job, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahına geldi. Burada Orgeneral Celasin tarafından askeri törenle karşılanan Job, daha sonra özel defteri imzaladı.

Orgeneral Celasin, karargah girişinde bulunan içi doldurulmuş şahin hakkında Orgeneral Job'a bilgi verdi. Orgeneral Celasin, çayır veya kar şahini olarak adlandırılan bu türün, sadece Muş yöresinde yaşadığını söyledi.

Orgeneral Celasin, görüşmede, iki ülkenin hava kuvvetleri arasındaki ilişkinin tarihinin 1911'lere dayandığını belirterek, bu tarihte Yüzbaşı Rıza ve Yusuf Kenan beylerin pilot eğitimi almak üzereFransa'ya gittiklerini anımsattı. Bundan dolayı 1911 yılının Türk HavaKuvvetleri'nin kuruluş yılı olarak belirlendiğini kaydeden Celasin, işbirliğinin de o tarihlerden itibaren başladığını söyledi.

İlişkilerin son yıllarda büyük gelişmeler gösterdiğini ifade eden Orgeneral Celasin, Cougar arama kurtarma ve muharabe arama kurtarma helikopterlerinin, ikinci paket F 16'ların elektronik harp teçhizatının ve mobil radar sistemlerinin, hep Fransızlarla işbirliği sonucunda gerçekleştirilmiş projeler olduğuna dikkati çekti.

Yüksek düzeydeki ziyaretlerin, bu ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacağını dile getiren Orgeneral Celasin, Fransa Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine yeni getirilen Orgeneral Job'un da hizmet süresince, bu ilişkileri daha ileriye götüreceğine olan inancını belirtti.

Orgeneral Job da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ikili görüşmelerin iyi ilişkileri çok daha ileriye götüreceğini kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle