Gündem Haberleri

  Fransız Büyükelçi: Karikatürlerin yayınlanması saçma

  KAYSERİ (A.A)
  20.02.2006 - 14:29 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade, İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürlerin yayınlanmasının saçma olduğunu söyledi.

  Poudade, Erciyes Üniversitesi'nde düzenlenen “Kış Üniversitesi” konferansına katılmak için geldiği Kayseri'de Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi ziyaret etti. Ziyarette, gazetecilerin İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürlerle ilgili sorusunu yanıtlayan Paudade, “Karikatürlerin yayınlanması saçma ve faydasız bir şeydi. Ancak bu konuda ne kadar az konuşursak o kadar iyi. Olayı fazla büyütmemeliyiz” dedi.

  Hamas'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili soru üzerine ise Poudade, ”Filistin'de seçimler oldu ve seçimi Hamas kazandı. Ancak birkaç koşul var. Hamas'ın kesinlikle şiddetten vazgeçmesi, İsrail'i tanıması ve barış sürecine katılması gerekiyor. Bu mesajlar zaten, AK Parti tarafından Hamas'a verildi” diye konuştu.

  Kayseri Şeker Fabrikası'nı Fransız firmanın inşa ettiğini, Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nın da Fransız firmasınca yapılacağını bildiren Poudade, Fransa ile Kayseri'nin özel bir ilişkisi olduğunu, bu ilişkinin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

  Kayseri'nin Kapadokya bölgesine yakın olması ve sahip olduğu kültürel zenginlikler nedeniyle turizm alanında daha ön plana çıkması gerektiğini belirten Poudade, turizm faaliyetleriyle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilebileceğini vurguladı.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki de Türkiye'nin AB müzakereleriyle birlikte Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye ilgisinin daha da arttığına dikkati çekti.

  Türkiye'yi tanımak isteyenlerin genellikle İstanbul'a geldiğini veya Diyarbakır'ı tercih ettiğini ifade eden Özhaseki, sadece bu illerin ziyaret edilmesiyle Türkiye'nin tanınamayacağını vurguladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı