Gündem Haberleri

  ‘Fransız Bild'i’ projesi iptal

  Erhun GEYİSİ/PARİS, (DHA)
  05.07.2007 - 18:48 | Son Güncelleme:

  ALMANYA’nın sansayonel haberciliğiyle ünlü Bild gazetesinin sahibi olan dev medya grubu Axel Springer, Fransa’da aynı tarzda bir gazete çıkarma planlarından vazgeçti.

  Almanya’nın en çok satan gazetesi olan Bild gazetesinin bir benzerini yaklaşık bir yıl önce Fransa’da çıkarmaya karar verdiğini açıklayan grup, o günden bu yana yaptığı çalışmaların sonunda, böyle bir yatırımın karlı olmayacağı sonucuna vardı. 32 ülkede 150 gazete ve derginin sahibi olan gruptan yapılan açıklamada, böylesi bir yatırımın çok riskli olacağına kanaat getirildiği ve Fransa’da gazetecilerin sık sık greve gitmesinin de göze alınamayacak bir sorun yaratabileceği vurgulandı.

  Dünya basınının geneline göre ciddiyetiyle tanınan Fransız basını, Bild tarzı bir gazetenin piyasaya sürülmesi olasılığından uzun süredir rahatsızdı. Birçok basın sendikasının aleyhte açıklamalarda bulunduğu ve toplantılar düzenlediği bu tarz gazetecilik, özellikle de Paris’in en çok satan yerel gazetesi Le Parisien tarafından çok ağır eleştirilmiş ve ’Kill Bild’ adlı bir anti-propaganda çalışması başlatılmıştı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı