Gündem Haberleri

  Fransız bakanın ertelenen ziyareti 6 Mayıs'ta

  ANKA
  01.05.2008 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Avrupa İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet’in, 17-18 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan Türkiye ziyaretinin, 6 Mayıs’ta gerçekleştireceği öğrenildi.

  Jean-Pierre Jouyet’in, 6 Mayıs’ta Ankara’da Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılacak olan Türkiye-AB Troykası toplantısına katılması bekleniyor.

  Türk heyetine Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın başkanlık edeceği Troyka toplantısına AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel’nin başkanlığındaki bir heyet katılacak.

  Sonraki Dönem Başkanı Fransa’yı Devlet Bakanı Jouyet'in temsil etmesi beklendiği Troyka toplantısında ayrıca Avrupa Komisyonu’nu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de yer alacak.

  Troyka toplantısında Türkiye’nin reform süreci, AKP hakkındaki kapatma davası ve Kıbrıs dahil olmak üzere, bölgesel konuların da gündeme gelmesi bekleniyor.

  FRANSIZ BAKANI’NIN İKİLİ TEMASLARI

  Bu arada, Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Jouyet'in, Ankara’da ikili temaslarda da bulunması öngörülüyor.

  Jouyet’in Türk tarafı ile ikili görüşmelerde özellikle Ankara’dan, Türkiye’nin, Fransa’nın öncülük yaptığı “Akdeniz Birliği”ne katılacağı sözünü almaya çalışacağı belirtiliyor.

  “Akdeniz Birliği” projesinin öncüsü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, 13 Temmuz’da Paris’te evsahipliğini yapacağı “Akdeniz Zirvesi”ne katılacak AB ve AB üyesi olmayan Akdeniz Ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının imzaları ile birliği lanse eden bir deklarasyon yayınlanması öngörülüyor.

  FRANSIZ DÖNEM BAŞKANLIĞININ PROGRAMI

  Jean-Pierre Jouyet’in Ankara’da 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Fransa’nın başkanlık programına ilişkin bilgi vereceği belirtiliyor.

  Bu arada, Jouyet’in görüşmelerinde Fransa’nın Dönem Başkanlığı’nda yeni müzakere başlıklarının açılması konusunun da ele alınacağı ifade ediliyor.

  Fransa’nın, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığını geçtiğimiz günlerde yeniden dile getiren Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığını üstlenmesinden bir süre sonra hem üyelik, hem de “imtiyazlı ortaklık” seçeneğini içeren başlıklarda müzakerelerin açılmasını engel olmayacağını bildirmişti.

  Jean-Pierre Jouyet'in 17-18 Nisan tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etmesi öngörülmüş ancak Jouyet, programının yoğunluğunu gerekçe göstererek ziyareti ertelemişti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı