Gündem Haberleri

  Fransız Bakan’dan Sevil için mektup

  Ali DENİZ / LYON
  26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, eğitim için bulunduğu Eskişehir’de protestolara katıldığı için tutuklanan ve 2.5 aydır mahkemeye çıkmayı bekleyen Türk asıllı Fransız vatandaşı Sevil Sevimli için ailesine mektup yazdı. Bakan, “Sevil Sevimli, Türkiye gibi Fransa’nın da güvencesi altında” dedi.

  EĞİTİMİNİ tamamlamak için geldiği Eskişehir’de tutuklanan ve 2,5 aydır mahkemeye çıkarılmayı bekleyen üniversite ögrencisi Sevil Sevimli’nin (21) ailesine Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, mektup yolladı. Fabius mektubunda, “Merak etmeyin kızınız çok iyi. Türkiye Cumhuriyeti gibi Fransa Cumhuriyeti’nin de güvencesi altında” sözlerine yer verdi.

  Hollande Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Fabius’un 17 Temmuz tarihli mektubu önceki gün Sevimli Ailesi’ne ulaştı. Mektupta genç kız Sevimli’nin Eskişehir’de cezaevinde olduğu ve tutuklanma nedenleri konusunda bilgiler bulunuyor. Gelişmeleri Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği üzerinden yakından takip ettiklerini yazan Fabius, 24 Nisan 1963 Viyana Antlaşması’na göre Türk yargı sistemine müdahale edemeyeceklerinin altı çiziyor. Mektupta ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Büyükelçilik düzeyinde yapılan ziyarette kızınız Sevil’in moralini ve sağlığını çok iyi bulduk. Bundan sonraki aşamalar ve gelişmeler için her zaman sosyal danışman ve resmi görevlilerce Türk otoritelerinin vereceği izin ölçüsünde yardımınıza hazırız.”

  10 bin imza toplandı

  FRANSIZ Medyası ve insan hakları örgütleri gösteri sonrası tutuklanan Sevil Sevimli’yi konuşuyor. Sevil’in serbest bırakılması için Avaaz.org internet sitesi tarafından başlatılan imza kampanyasında ise, imza sayısı 10 bine ulaştı.

  /images/100/0x0/55ea4181f018fbb8f87445b3

  Fransız basını imza kampanyasının da başlamasının ardından 19 yaşındaki Sevil’in Fransa’da olağan ve yasal karşılanan ve şiddet içermeyen eylemlere katıldığı için tutuklanmasını eleştiriyor. Sevil’e Destek Komitesi üyelerinin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önündeki eylemine geniş yer veren France 3 televizyonu, AB’ye girmek isteyen Türiye’de, 2010 yılından bu yana 700 öğrencinin hapsedildiğini de vurguladı.

  Kızımız hasta

  Mektubu memnuniyetle karşıladıklarını belirten anne Sevim Sevimli, sadece Sevil’in sağlığının iyi olduğu bölümüne katılmadıklarını söyledi. Ziyaret gününde kızlarının iyi görünmek için kendini zorlandığını kaydeden anne Sevimli, “İyi Fransızca ile kendini iyi ifade edince moralinin ve sağlığının iyi olduğunu görmüşler. Kızım düzenli ilaç kullanmak zorunda ve şimdiden rahatsızlığının (hipotroidiye) hat savhalara ulaştığının belirtileri görülmeye başlandı. Geç kalınacak ama bunu ileride daha iyi ögrenecekler” diye konuştu.

  Protesto sonrası tutuklanmıştı

  Sevil Sevimli (21) Lyon 2 Üniversitesi’nde okurken öğrenci değişim projesi kapsamında Erasmus yardımından yararlanarak birçok ülke içinden Türkiye’yi seçti. Sevil, lisans eğitimini tamamlamak için Eskişehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni seçti. 1 Mayıs yürüyüşünde “Parasız eğitim hakkı istiyoruz” diye pankart açtı. 9 Mayıs 2012 gecesi, DHKP-C operayonu yapan polıs, Sevil’in kaldığı evi de bastı ve arama yaptı. Aramalarda, bazı siyasi kitaplar ele geçirildi ve hakkındaki şüpheler üzerine gözaltına alınıp daha sonra da tutuklandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı