Gündem Haberleri

  Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Hollande

  Hürriyet Planet
  06.05.2012 - 20:42 | Son Güncelleme:

  Fransa'da bugün ikinci turu gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıktan yüzde 52 oyla François Hollande çıktı.

  Fransa'da bugün ikinci turu gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarına göre, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Sosyalist Parti'nin adayı François Hollande.

  Halkın "au revoir"(*) dediği Nicolas Sarkozy ise yüzde 48 oranında oy aldı.

  HOLLANDE TARAFTARLARI KUTLAMAYA BAŞLADI / FOTOGALERİ

  Bu haberlerin yayılmasıyla, Sosyalist Parti taraftarları, kutlamaların yapılacağı Bastille Meydanı'nı doldurdu.

  UMP'liler, Sarkozy'nin kazanması halinde yine Paris'teki Concorde Meydanı'nda kutlama yapacaktı. Ancak meydan boş kaldı.

  HOLLANDE VE SARKOZY OYUNU KULLANDI / FOTO GALERİ

  10 adayın yarıştığı ilk turun ardından, François Hollande ve Nicolas Sarkozy en fazla oyu alarak ikinci tura kalma başarısı göstermişti.

  Sarkozy, oyunu Paris'te kullanırken, yarışta daha şanslı gösterilen Hollande, seçim bölgesi Tulle'da sandık başına gitti.

  (*) Güle güle

  "SARKOZY'DEN VEDA SİNYALİ"

  Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini Francois Hollande karşısında kaybeden Nicolas Sarkozy, “siyasete veda sinyali” verdi. Seçim yenilgisinin ardından seçmenleri önünde duygulu bir konuşma yapan Sarkozy, “gelecekte başta uğraş içinde olabileceğini” ifade etti.

  Üstü kapalı siyaseti bırakacağı mesajını veren Sarkozy, “Benim için başka bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemde, ortak fikirlerimiz ve inançlarımızı savunma konusunda bana güvenebilirsiniz ancak, pozisyonum eskisi gibi olmayacak”dedi.

  Sarkozy, “35 yıllık siyasi kariyerim boyunca 10 yıl hükümette bakan olarak son olarak beş yıl da cumhurbaşkanı olarak hizmet ettim, bundan sonra benim hizmetlerim farklı şekilde olacak” diye konuştu.

  FRANÇOIS HOLLANDE KİMDİR?

  Fransa'nın kuzeybatısındaki Rouen şehrinde 1954 yılında dünyaya gelen François Hollande, siyasal bilimler alanında öğrenim gördü.

  Öğrencilik yıllarında başladığı siyasi faaliyetlerini, 1979'da Sosyalist Parti'ye üye olarak devam ettirdi. 1997-2008 yılları arasında Sosyalist Parti'nin Birinci Sekreteri olarak görev yaptı.

  1988-93 arasında Correze ili birinci bölgeden milletvekili olan Hollande, bu göreve 1997'de tekrar seçildi. 2001-2008 yıllarında Tulle'de Belediye Başkanlığı yapan sosyalist politikacı, 2008 yılından bu yana Corrèze Genel Meclisi Başkanı.

  Hollande, 16 Ekim 2011 tarihinde, Sosyalist Parti'nin ön seçimini kazanarak 2012 başkanlık seçimleri için partisinin resmi adayı oldu.

  23 Nisan 2012'de gerçekleştirilen 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turunda oyların yüzde 28,63'ünü alarak sandıktan birinci sırada çıktı.

  ÜÇ KONU ÖNCELİKLİ

  Hollande, kendi cumhurbaşkanlığı süresince, üretim, vergi sistemi ve eğitim konularını esas alan bir programı uygulamaya koyacak.
  Hollande’ın seçim vaatleri arasında; öğretmenlere ve polislere daha fazla kadro sağlamak ve 150 bin genç işsize devlet tarafından sübvanse edilmiş iş imkânları yaratmak yer alıyor.
  Sosyalist Parti adayının bir diğer amacıysa, yılda 1 milyon eurodan fazla kazananlardan yüzde 75, 150 bin euro ve üzeri kazananlardan yüzde 45 oranında vergi almak. Hollande, nükleer enerji kullanımını da 2025’e kadar yüzde 75’ten yüzde 50’ye indirmeyi hedefliyor.

  “BAŞKA BİR AVRUPA” 

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kemer sıkma programlarını eleştiren, bunun krizin çözümü olmadığını savunan Hollande’ın bu yaklaşımı Avrupa piyasalarında endişe yaratıyor.

  Avrupa ülkesi liderlerinin anlaştığı mali disiplin anlaşmasının şartlarını yeniden görüşmek isteyen Hollande'ın yorumları, Avrupa'nın en büyük iki ekonomisini bölgedeki borç krizinin çözümü konusunda karşı karşıya getireceğe benziyor.

  Sarkozy ile Merkel arasından su sızmıyordu. Oysaki Hollande, Almanya'nın tüm Avrupa adına karar veremeyeceğini defalarca söyleyerek, iki ülke arasındaki bu ilişkiyi değiştireceğinin sinyallerini verdi.

  İtalya ve Almanya’nın taraf olduğu mali disiplin anlaşmasını revizyona götürebilmek için Hollande’ın, bu güçlü ittifak karşısında ne yapacağı merak ediliyor.

  DEZAVANTAJI DENEYİMSİZLİĞİ

  Daha önce bakanlık benzeri önemli bir idari koltukta bulunmamış olan Hollande’a, en çok eleştiri, siyasetteki yönetim deneyimi eksikliği sebebiyle yapılıyor.

  Genç yaşlarda tanıştığı siyasetçi Ségolène Royal ile hem hayat hem de dava arkadaşı olan Hollande’ın, evliliğe taşımadığı bu ilişkisinden dört çocuğu var. Hollande, 2010'dan beri gazeteci Valérie Trierweiler ile birlikte.

  TÜRKİYE VE 1915 OLAYLARINA BAKIŞI

  Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmayan Hollande, buna karşın Ankara'nın tam üyelik için önünde uzun bir yol olduğuna inanıyor.
   
  Hollande, seçimlerden iki gün önce Fransa'daki Türk derneklerine gönderdiği mektupta, 1915 olaylarıyla ilgili inkâr yasasının, "Türkiye ya da Türk halkını hedef almadığını" ve bu yasayı anayasaya uygun şekilde yeniden gündeme getireceğini belirtmişti.
   
  Sosyalist siyasetçi, 24 Nisan'da ise Ermeniler tarafından "soykırım" olarak anılan 1915 olaylarının 97'nci yıl dönümü dolayısıyla Paris'te düzenlenen bir törene katılmış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ermeni iddialarını kabul etmesi gerektiğini söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı