GeriGündem Fransa'nın solu cumhurbaşkanı adaylarını seçiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'nın solu cumhurbaşkanı adaylarını seçiyor

Fransa'nın solu cumhurbaşkanı adaylarını seçiyor
refid:18939752 ilişkili resim dosyası

Fransa'da ana muhalefetteki Sosyalist Parti delegeleri, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylarını belirlemek için düzenlenen seçimin ilk turunda bugün sandık başına gitti.

İkinci turu gelecek hafta 16 Ekim'de düzenlenecek olan seçimlerin, ilk turuna altı aday katıldı.

Son anketler, partinin eski genel sekreteri François Hollande'ı şanslı gösteriyor. 57 yaşındaki Hollande'ın oyların yüzde 43'ünü, Martine Aubry'nin ise yüzde 28'ini alacağını öngörülüyor.

Sosyalist Parti, François Mitterand'ın 1995 yılında cumhurbaşkanlığını bırakmasından bu yana Elysée Sarayı için düzenlenen seçimi kazanamıyor.

Aday belirleme seçimi için, ülke genelinde 10 bin sandık kuruldu. Partinin programını kabul ettiğini beyan eden ve sembolik olarak, partiye bir euro tutarındaki üyelik kaydını yapan herkes aday belirleme yarışında oy kullanabiliyor.

Yaklaşık 1 milyon sosyalist delegenin oy kullanması beklenen seçimin ilk turunda, IMF eski başkanı Dominique Strauss-Kahn da oyunu kullanan delegeler arasındaydı.

François Hollande ve Martine Aubry'nin yanı sıra Ségolene Royal, Manuel Valls, Arnaud Montebourg ve Jean-Michel Baylet parti adaylığı için yarışıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle