Gündem Haberleri

  'Fransa'nın iknası umutları artırdı'

  Lefkoşa/Londra (Hürriyet, ajanslar)
  12.09.2005 - 07:57 | Son Güncelleme:

  AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Kıbrıs konusunda Fransa’yı ikna ettiği, böylece AB ile müzakere umudunun arttığı belirtildi.

  Türkiye’nin tam üyelik görüşmelerine başlayacağı 3 Ekim tarihi yaklaştıkça AB içinde tartışmalar giderek yoğunlaşıyor.

  AB dönem başkanı İngiltere’nin AB içinde çıkmaza giren Türkiye deklarasyonunda Rumların temsil ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınması maddesini BM çerçevesinde çözümden sonraya bırakılması konusunda Fransa’yı ikna ettiği belirtildi. İngiltere, Türk limanlarının Rumlara açılması konusunu ise, tam üyelik öncesine bırakıyor. Türkiye eğer bunu uygulamazsa konuyla ilgili müzakere başlıkları açılmayacak. Sorunların çözümünde, Türkiye-AB Katılım Ortaklık Konseyi hakemlik yapacak. Konseyde hakemlerin yarısını Türkiye belirleyecek. Rumlar, tasarıya bu haliyle karşı çıkıyor.

  FT: İNGİLTERE, BM’NİN KIBRIS ÇÖZÜMÜNE DARBE VURMAK
  İSTEMİYOR

  Bu arada İngiliz Financial Times gazetesi, İngiltere’nin Türkiye’ye Kıbrıs’ı tanıması için bir son tarih verilmesinin, BM çözümüne zarar verebileceği için karşı olduğunu yazdı.
    
  Gazete, Avrupa Birliği Dönem Başkanı İngiltere’nin, Türkiye’ye Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıması için bir son tarih verilmesine sıcak bakmadığını ifade etti. Gazete İngiltere’nin, Türkiye’ye böyle bir baskı yapılması halinde Birleşmiş Milletler tarafından, adanın birleşmesi yönünde sarfedilen eforun darbe alacağı görüşünde olduğunu belirtti.
    
  Haberde, İngiltere’nin böyle bir baskı kurulması halinde sadece BM sürecinin darbe almasından değil aynı zamanda Brüksel ve Ankara arasındaki müzakerelerde de sorunlar yaratabileceğinden çekindiği ifade edildi.

  "ANGLO-FRANSIZ ANLAŞMASI 3 EKİM UMUDUNU GÜÇLENDİRDİ"
   
  Financial Times gazetesi, İngiltere ile Fransa’nın arasında yaşanan anlaşma ardından müzakerelerin 3 Ekim’de başlaması yönünde Türkiye’nin umutlarının güçlendiğini belirtti.
    
  Haberde Londra ve Paris’in Türkiye’nin birliğe tüm AB ülkelerini tanımadan üye olamayacağının deklare edilmesi konusunda anlaşmaya vardığı ifade edildi.
    
  Financial Times, bazı AB diplomatlarının Fransa- İngiltere anlaşmasının ardından yalnız kalan Rumların çarşamba günü yapılacak AB temsilcileri toplantısında yayınlanması planlanan deklarasyon konusunda daha uzlaşmacı olacağını görüşünde birleştiğini belirtti.
    
  Gazeteye konuşan bir AB yetkilisi de üye ülkelerin bağımsız açıklamalarının Avrupa’nın kredibilitesini gerek AB’de gerekse Türkiye’de düşürdüğünü söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı