Gündem Haberleri

  Fransa'dan Suriye için “uçuşa yasak bölge" önerisi

  Hürriyet Planet
  24.08.2012 - 09:35 | Son Güncelleme:

  Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, uluslararası kamuoyunun, Suriye hava sahasının bir bölümünün uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisinin gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

  Fransa, Suriye hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için başlatılabilecek uluslararası bir müdahalenin parçası olabileceği sinyalini verdi.

  Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, uluslararası kamuoyunun Suriye hava sahasının bir bölümünün uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisi üzerine tartışması gerektiğini söyledi.

  France 24 televizyon kanalına konuşan Drian, Suriye hava sahasının tamamen uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisinin "savaşa gitmek" demek olduğunu ve bu nedenle uluslararası kamuoyunun yeterli bir görüş birliği içinde bulunmadığını kaydetti.

  Fransız Bakan, uluslararası camianın destek vermesi halinde ülkesinin bu  öneriye sıcak baktığını ifade etti.

  Suriye'deki silahlı muhalifler, uluslararası müdahale talebini bir süredir dillendiriyordu. Muhalifler, Türkiye'nin gündeme getirdiği sınırda tampon bölge uygulamasını ve bazı bölgelerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istiyor. Böylelikle Suriye ordusunun operasyonlarına karşı militanların saklanabilecek güvenli bölgeleri olacağı belirtiliyor.

  Ancak Rusya ve Çin, Suriye'ye yönelik her türlü müdahale talebinin veto edileceğini duyurmuşlardı. "İkinci bir Libya" istemediğini açıklayan Rusya, önceki gün Batılı ülkeleri müzakerelere engel olmak, muhaliflere silah sağlayarak çatışmaları teşvik etmekle suçlamıştı.

  Fransa geçtiğimiz yıl Libya'ya düzenlenen NATO operasyonda yer almıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı