GeriGündem Fransa'daki PKK davasında sanıklara 18 aydan 6 yıla kadar hapis istendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'daki PKK davasında sanıklara 18 aydan 6 yıla kadar hapis istendi

Fransa’da 18 sanıklı "PKK davasında savcı mütalaasını okudu. Sanıklar hakkında 18 aydan 6 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneği’nin de kapatılmasını istedi.

Sanıkların "Biz PKK üyesi değiliz, CDK ve Kongra-gel üyesiyiz" demesine rağmen tanıklar ve delillerle PKK üyesi olduklarının tespit edildiği belirtilerek, "2006 ve 2010’daki PKK’nın bombalı saldırılarında onlarca sivil öldürülmüştür. "PKK sanıkların iddia ettiği gibi meşru bir direniş örgütü değil, asker ve sivil hedefleri vuran terörist bir örgüttür. CDK bahsedildiği gibi dernek değil, PKK’nın Avrupa’daki koludur" denildi.

Fransa temsilcisi Kazım Ergün’e 5 yıl, 300 bin Euro’yu dolara çevirmek isterken yakalanan Eşref Yolcu ve Cemal Aslan için 2 yılı tecilli olmak üzere 3 yıl, son yapılan operasyonda gözaltına alınan tutuklu sanık Ayhan Tayfur için 3 yıl, Zülküf Kılınç’a 3 yıl, yalnızca kampanyalara katılan 18 ay tecilli, Cemal Bozkaya’ya 2 yıl tecilli, örgüte yataklık, finansman organizasyonundan Muzaffer Balıkçı için 2 yıl tecilli hapis cezası istendi. Eski Avrupa temsilcisi Canan Kurtyılmaz’a 2.5 yılı tecilli 5 yıl, "Avrupa sorumlusu Rıza Altun hakkında terör örgütü üyesi olmak, örgüte finansal destek sağlamaktan 6 yıl, Avrupa Temsilcisi PKK üyesi ve örgüte mali destek sağlamaktan Nedim Seven hakkında 5 yıl Renas Lelikan için 4 yıl, Muzaffer Balıkçı örgüte yataklık, finansman organizasyonundan 2 yıl tecilli hapis, para toplayan bölge temsilcileri Kadri Özmen’e 1 yılı tecilli 4 yıl, Muhittin Aslan’a 1 yılı tecilli olmak üzere 3 yıl, Nihat Aslan’a 3 yıl, Mehmet Ulaş’a 1 yıl tecilli 3 yıl istendi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle