Gündem Haberleri

  Fransa'da 'soykırım' tasarısı Anayasa Konseyi'nde

  Hürriyet Planet
  31.01.2012 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Fransa'da hem Ulusal Meclis hem de Senato'da kabul edilen "soykırımı inkar" yasası için iptal başvurusu yapıldı. Fransa Anayasa Konseyi'ne bugün yapılan başvuruda 77 senatörün imzası var.

  Fransız Senatör Jacques Mezard, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayına gönderilen tasarının iptal edilmesi için yeterli imzanın toplanması amacıyla bir çalışma başlatmıştı.

  Anayasa Konseyi'ne başvuru için 60 üyenin imzası gerekiyordu. Bugün yeterli sayıda imzanın bulunmasının ardından iptal başvurusu da yapıldı. AA, başvuruya 77 senatörün imza attığını bildirdi. AA'nın haberine göre, başvuru için, Ulusal Meclis'te de iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Michel Diefenbacher'ın girişimiyle 65 imza toplandı.

  DHA, Anayasa Konseyi’ne başvuru için toplanan 77 imzanın 18’ini UMP, 22’sini Sosyalist, 12’sini UCR, 2’sini Komünist parti, 8’ini Yeşiller, 15’ini ise RDSE'den senatörlerin verdiğini belirtti.

  Başvuruda, tasarının Fransa anayasasının 33'üncü maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptalinin istendiği belirtildi.

  "BU BİR HUKUK MESELESİ"

  Yasanın iptali için Anayasa Konseyi'ne giden Meclis üyeleri, tartışmanın sağ veya sol parti tartışması olmadığını, hukuk meselesi olduğunu ifade etti.

  Meclis'te imza toplamak için seferber olan milletvekilleri Myard, Diefenbacher ve François Cornut-Gentille tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu başvuru, Fransa'daki ve dünyadaki Ermenilerin acılarını ihmal ve görmemezlik anlamına gelmiyor. Bizim amacımız, anayasaya, ifade, düşünce ve araştırma özgürlüğüne uygun hareket etmek” denildi.

  Açıklamada, “yasaya itiraz eden vekillerin, Meclis’in üç yıl önce kurduğu araştırma komisyonu raporunda vurguladığı gibi, tarihin tarihçilere bırakılması ve parlamentoların tarih yazmaması konusundaki uyarısına uygun hareket ettiği”  belirtildi.

  Meclis'te kabulünün ardından geçtiğimiz hafta da Senato'dan geçen yasa, “Fransa’nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkârının suç sayılmasını” öngörüyor. Fransa, meclis kararıyla sadece Yahudi Soykırımı’nı ve 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyor. Teklif yasalaşırsa, Fransız mahkemeleri, suçlanan kişilere bir yıla kadar hapis ve 45 bin euro ceza isteyebilecek.

  Senato'nun Anayasa Komisyonu, tartışmalı yasa tasarısına, “Fransız anayasasına ifade ve düşünce özgürlüğüne, araştırma özgürlüğüne aykırı" olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Ancak tasarı buna karşın Senato'dan geçmişti.

  TÜRKİYE'DEN İLK DEĞERLENDİRME

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasanın iptali için yapılan başvuruyla ilgili olarak, “Ben Fransızların kendi ülkelerine böyle büyük bir gölge düşürülmesine müsaade edeceklerini tahmin etmiyordum. Onun için de baştan beri bu konuya dikkat çektim. Gördüğümüz kadarıyla bu süreç böyle gelişiyor" dedi. Gül, Türk-Japon ortaklığı tarafından inşa edilen Dubai metrosunu gezerken, gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Konseyi'nin doğru kararı vereceğine inandığını ifade etti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Fransa'daki siyasetçilere "yakışanın bu olduğunu" belirterek, "Fransa'nın değerleriyle ters düşen süreç tekrar Fransa'nın değerleriyle uygun hale gelir diye düşünüyorum” dedi.

  TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Anayasa Konseyi'ne her iki taraftan da bu müracaatın 60 sayısının üzerinde gerçekleşmesi tabii önemli bir adım. Gerçekten bu imzaları koyan gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayyip Erdoğan olarak milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Çünkü Fransa'daki  siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum" diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı değerlendirmede, "Fransa'da soykırım iddialarını inkar yasası Anayasa Konseyi'ne götürüldü. Fransız senatör ve milletvekilleri bu adımla kendi değerlerine sahip çıkmışlardır. Şimdi yapılması gereken sabırla Anayasa Konseyi'nin kararını beklemektir. Sürecin sonunda Türk Fransız dostluğunun kazanmasını diliyorum. Bu noktaya gelinmesinde çabası olan herkese de teşekkür ediyorum" dedi.

  ANAYASA KONSEYİ BİR AY İÇİNDE KARAR VERECEK

  Yapılan iptal başvurusunun ardından tasarıyı ele alacak olan Anayasa Konseyi'nin bir ay içinde karar vermesi gerekiyor.

  Anayasa Konseyi'nin üyeleri dokuz yıllığına seçiliyor. Üç üyeyi meclis başkanı, üç üyeyi senato başkanı, üç üyeyi de cumhurbaşkanı belirliyor.

  Fransız anayasasına göre, eski cumhurbaşkanları bu konseyin tabii üyesi sayılıyorlar ve istedikleri takdirde bu konseye gelip oy kullanabiliyor.

  Anayasa Konseyinin Başkanı Jean Louis Debre, bu tür bir yasaya karşı olmasıyla tanınıyor. Debre, Meclis Başkanı olduğu dönemde, 2006 yılında Jacques Chirac'ın da talimatıyla yine aynı yönde bir yasa teklifini engelleme girişimiyle biliniyor.

  Anayasa Konseyi üyelerinden şu ana kadar sadece Michel Charasse, Sarkozy tarafından bu göreve atandı. Senatoda Sosyalist grup üyeliği yapan Charasse, daha önce senatoya gelen bu yöndeki yasaların oylamasında genel kurula gidip oy kullanmamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı