Gündem Haberleri

  Fransa'da bir tiyatro elçisi

  Hürriyet Haber
  20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl Türk ve Fransız Kültür Bakanları'nın izlediği Sevdalı Bulut'la dikkatleri çeken Melih Düzenli, şimdi de Dünyanın İlk Günleri adlı tek kişilik oyunla gündemde.

  Çalışmalarını Fransa'da sürdüren tiyatro sanatçısı Melih Düzenli'nin yıldızı giderek parlıyor. Geçen yıl Fransa Kültür Bakanı Catherine Trautmann ve Türk Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da izlediği Sevdalı Bulut adlı Nazım Hikmet uyarlamasıyla dikkat çeken Düzenli, şimdi de Dünyanın İlk Günleri adlı tek kişilik oyunuyla gündemde.

  Düzenli, geleneksel Türk hikayelerinden yola çıkarak sahneye uyarladığı bu oyunu, Fransa'daki lise ve ortaokulları dolaşarak sahneliyor.

  Tiyatro yaşamına Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gördüğü yıllarda başlayan ve Genco Erkal yönetiminde Dostlar Tiyatrosu'nda görev alan Melih Düzenli, daha sonra Paris'e gelerek tiyatro öğrenimi gördü.

  Bir toplumun öz kültürünün bir başka topluma uyum sağlamasında en önemli araç olarak tiyatroyu gördüğünü belirten Düzenli, 15 yıldan beri Fransa'da çeşitli oyunlarda rol alarak kendini kabul ettirdi.

  Düzenli, Fransa'da gördüğü bu ilgiyi, Fransızların başka ülke kültürlerine olan merakına bağlıyor. Sanatçıyı sevindiren bir başka nokta da artık Türk hikayeleri dendiğinde, hiç bir Fransız'ın buna küçümseyerek bakmaması.

  ‘‘Bir oyunu Fransızca oynamak çok farklı’’ diyor Melih Düzenli. ‘‘Metin üzerinde iki kez daha fazla çalışıyorsunuz. Seyirci zaten benim yabancı olduğumu bildiği için aksan önemli değil. Yeter ki söylediklerimi anlasın’’

  Fransa'da devletin tiyatroya büyük katkısı olduğunu söylüyor Düzenli. ‘‘Burada bir tiyatro sanatçısı Türkiye'deki gibi oyunu olmadığı zamanlarda boş durmuyor. Buradaki oyuncular, çalışmadıkları dönemlerde staj yapıyor, dil, maske yapma, kukla öğrenme gibi alanlarda yetenek ve birikimlerini geliştirmeye çalışıyorlar. Bu da bir sanatçının donanımı açısından önemli bir nokta’’ diyor.

  Düzenli geçen yıl, konuk olarak çağrıldığı İzmit Şehir Tiyatrosu'nda, Kuvayı Milliye adlı oyunu kukla tiyatrosuna uyarlamıştı. Bu oyun, önümüzdeki yıl Strasbourg'da düzenlenen bir festivale katılacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı