Gündem Haberleri

  Fransa ve Türkiye'den "özgürleştirilmiş bölge"ler planı

  Hürriyet Planet
  01.09.2012 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye’yle birlikte Suriye’nin kuzeyinde ve güneyinde bazı “özgürleştirilmiş bölgeler” tespit ettiklerini, doğru biçimde idare edilirse buraların siviller için sığınak olarak kullanılabileceğini söyledi.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanı Fransa’nın çağrısıyla önceki gece New York’ta yapılan toplantıdan bir sonuç elde edilemese de Suriye içinde siviller için tampon bölgeler kurulması ve isyancıların ellerindeki bölgelere daha fazla yardım gönderilmesi için çalışmalar sürüyor.

   

  Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Türkiye’yle birlikte kuzeyde ve güneyde Suriye lideri Beşar Esad’ın kontrolünden uzakta “özgürleştirilmiş bölgeler” belirlediklerini, eğer finansman sağlanır ve doğru yönetilirse, buraların siviller için sığınak olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

   

  TÜRKİYE GİRİŞİMLERİ SÜRDÜRECEK

  Ancak Fransa’nın önümüzdeki dönemde Suriye’ye göndereceği 5 milyon euroluk yardım, Türkiye’nin kurulmasını önerdiği tampon bölgeler için yeterli değil. Reuters’a konuşan Ankara’dan bazı kaynaklar Türkiye’nin tampon bölge talebini önümüzdeki ay BM Genel Kurulu’nda bir kez daha öne süreceğini söyledi.

   

  Kaynaklar, aradaki süre içinde de Türk yetkililerin Rusya ve İran’ı tampon bölge planına destek vermeye ikna etmek için çalışacağını belirtti.

   

  Zira tampon bölge kurulması aynı zamanda buralarda uçuşa kapalı bölgeler ilan edilmesi anlamına da geliyor. Ancak Rusya ve Çin’in vetoları göz önünde bulundurulduğunda şu an için BM Güvenlik Konseyi’nden böyle bir karar çıkması söz konusu değil.

   

   

  NATO ÖNERİSİNE DEMPSEY’DEN YANIT

  NATO eliyle böyle bir organizasyon yapılması da pek olası görülmüyor. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de önceki gün Londra’da yaptığı açıklamalarında Suriye’de tampon bölge kurmasına karşı çıkarken, ittifakın bunun altından kalkamayacağını söyledi.

   

  Suriye’de tampon bölge için uçuşa yasak bölge oluşturulmasının ön şart olduğunu belirten Dempsey, ciddi bir hava savunma sistemine sahip olmayan Libya’da dahi NATO’nun Avrupalı üyelerinin zorlanıp ABD’yi yardıma çağırdığını hatırlattı. Dempsey, ekonomik kriz nedeniyle bütçesinden trilyonlarca dolar kesilen ABD ordusunun mevcut şartlarda Suriye’de böyle bir operasyonu yürütemeyeceğini de sözlerine ekledi.

   

   

  MİNİ TAMPON BÖLGE

  Bununla birlikte dünya basınında Suriyelilerin Türkiye sınırındaki kamplarına şimdiden tampon bölge muamelesi yapılıyor.

   

  Washington Post’un bugünkü manşetinde yer alan haberde Suriye-Türkiye arasındaki sınır kapılarının bombardımandan uzak korunaklı mekanlar olarak görüldüğü ve Türkiye’ye geçmeye çalışan Suriyeliler için buranın şimdilik bir “mini tampon bölge” vazifesi gördüğü belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı