GeriGündem Fransa Türk yatırımcıyı istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  73
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa Türk yatırımcıyı istiyor

Fransa Türk yatırımcıyı istiyor
refid:14794305 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine en sert muhalefeti yapan ülkelerden Fransa, Türk yatırımlarını ülkesine çekmek için atağa kalktı.

Bu kapsamdaki çabalarına hız vermek isteyen Fransa’da resmi yatırım ajansı “Invest In France” (IFA) Türkiye’de ofis açmak için Londra Direktörü Geraldine Filippi’yi görevlendirdi. 

Filippi, ayağının tozuyla geldiği İstanbul’da hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtladı. Fransa’nın 2009’da dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi olduğunu anlatan Filippi, Türkiye’nin bu durumdan faydalanmasının her iki ülkenin hedefleri açısından uygun olacağını düşündüklerini söyledi.  

Fillippi, her iki ülkenin de birbirlerini algılama biçiminde bazı değişikliklerin olması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: 

“Fransa’da Türkiye denince akla turizm geliyor, Fransa ile ilgili olarak yaygın kanı ise yabancı şirketlere olumlu bakmadığı düşüncesi. Oysa bu görüşler doğru değil, Türkiye sadece bir turizm ülkesi değil, çok ciddi bir ekonomisi, sanayisi var. Fransa’da ise en büyük 40 şirketin yaklaşık yüzde 40’ı yabancı şirket.

“Ayrıca son 2 yılda Fransa hükümeti Fransa’daki iş ortamını geliştirmek için pek çok önlem aldı: Örneğin şirketleri araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya teşvik eden ve Avrupa ülkeleri arasında araştırmaya en fazla vergi indirimi uygulayan ülke haline geldi. Bu yeni uygulamaların da Türk yatırımcılar için cazip olacağına inanıyoruz.”

BATI AVRUPA’DAKİ FIRSATLAR DEĞERLENDİRİLMELİ
Fransa’daki uluslararası yatırımları desteklemek ve kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar gerçekleştiren IFA, Türkiye’de yeni bir ofis açacaklarını açıkladı.
Filippi, Türkiye’nin gelişen ekonomisi, artan ihracatı ve uluslararası yatırımlarının giderek artmasına karşın Fransa ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkinin her iki taraf açısından dengeli olmadığını söyledi.

Filippi aynı zamanda, “Türkiye bugüne kadar yatırımlarını daha çok tarihi ilişkileri olan yakın komşularına, doğuya yöneltmiş durumda. Ama bundan sonra, hem global oyuncu olma hedeflerine daha hızlı ulaşmak için, hem de dünyanın en büyük pazarları olan ABD ve AB ülkelerine yakın olmak için Batı Avrupa başta olmak üzere başka ülkelerde yatırım yapmayı da ciddi biçimde değerlendirmeli” dedi.

AVANTAJ PAZARIN BÜYÜKLÜĞÜ
Türk yatırımcılar için en büyük avantajın, Fransa’nın büyük bir pazar olması olduğunu belirten Filippi, diğer bir avantajı da Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan son raporda da teyit edildiği üzere, dünyanın en iyi altyapısına sahip olması olarak gösterdi.

Filippi aynı zamanda, “Fransa’dan, Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak çok kolaydır, hem çok gelişmiş altyapısı hem de coğrafi yakınlık büyük bir avantaj sağlar. Yaşanan ekonomik krize ve “gelişmekte olan pazarlar” hakkındaki tüm beklentilere rağmen rakamlar gösteriyor ki, AB ülkeleri hala dünyanın en büyük pazarı ve Türkiye de bu pazarda olmak zorunda. Türkiye’nin ihracatı artıyor, ihraç ettiği malın çeşitliliği artıyor o zaman neden dünyanın bu en büyük pazarında daha etkili olmasın?” dedi.

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ BÜYÜK
Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olduğuna ve önümüzdeki dönemde küresel ekonominin önemli bir oyuncusu olacağına inanan Filippi, 2050 yılından önce dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olacağına inandığını vurguladı.

Filippi, küresel pazarın büyük oyuncularından birisi olmak için, özellikle Batı Avrupa ve Fransa’daki yatırım fırsatlarını değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasını hedeflediklerini ve bunun artık “bir hayal olmadığını”  belirtmişti.

Bu konuşmaya dikkat çeken Filippi, “Bu oldukça gerçekçi bir beklenti ve Türkiye bu hedefe çok daha önce de kavuşabilir. Benim Türkiye’ye geldiğimde gördüklerimi daha fazla insanın görebilmesini diliyorum. Çalışkan, genç  ve yenilikçi şirketlerin ülkenin potansiyelini güçlendirdiğine inanıyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle