Gündem Haberleri

  "Fransa tarihinde kara leke olur"

  Hürriyet Planet
  20.01.2012 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektubu değerlendirdi.

  Davutoğlu'nun Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Sung-Hwan ile düzenlediği ortak basın toplantısından satır başları:

  - Başbakan Erdoğan'ın mektubuna cevaben yazılmış bir mektuptur. Bizim tutumumuz açık ve nettir. Fransa Senatosu Anayasa Komisyonu'nun kararı da Türkiye'nin haklı tutumunu teyit etmektedir.

  - Sayın Sarkozy'den, partisinden ve Fransa Senatosu'ndan Avrupa değerlerine saygılı olmalarını bekliyoruz.

  - Tarihi istismar edenler o tarihin altında kalırlar. Tarihi istismar adına dogma üreterek, Avrupa'yı Orta Çağ'ın karanlığına geri götürmek isteyenler, o karanlığın içinde kalırlar ve hiçbir zaman çağdaş bir toplum olma netliği kazanamazlar

  - Sarkozy'nin kendi değerleriyle, kendi tarihiyle yüzleşmesi lazım.

  - Eğer bu yönde bir karar çıkarsa, hiçbir zaman yaşayacak bir karar olmayacaktır.

  - Alacakları karar Fransa'nın entellektüel tarihinde kara leke olarak kalacaktır. Ve biz bu lekeyi onlara her an hatırlatacağız. Biz insanlık görevi olarak yasanın çıkmaması, çıkarsa da yaşamaması için çalışacağız. Bu en temel hakkımız ve sorumluluğumuzdur. Hiçbir eylem bu düşüncemizi, kanaatimizi değiştirmez.

  EUTELSAT'IN ROJ TV'NİN YAYININI DURDURMASI

  - Ortada böyle bir hukuki karar olduğu için ilgili kurumlar da kendi  bağımsız tutumlarıyla bu hukuki kararın sonuçlarını kendi uygulamalarına  yansıtıyorlar. Dolayısıyla bunun için herhangi bir özel teşebbüse bile gerek  kalmaksızın zaten ortada olan bir sorumluluk bu. Bir TV kuruluşu terör  faaliyetleriyle açıkça ilişkilendiriliyor. Bir TV kuruluşunun açık bir şekilde  terörle irtibatı ortaya konuyor ise uluslararası kuruluşların, ticari  kuruluşların, ülkelerin de tutumlarını buna göre belirlemesi lazım. Beklediğimiz  bir karardı. Doğal seyri içinde beklediğimiz bir karardı. Ümit ederiz bütün diğer  kuruluşlar da Eutelsat'ın aldığı kararı örnek alarak terörü sponsor edecek  yayınlara karşı insani ve hukuki görevlerini yerine getirirler.

  ERDOĞAN KORE'YE GİDİYOR

  - Mart ayında Başbakan Erdoğan'ın nükleer zirve dolayısıyla Güney Kore'yi ziyaret etmesi öngörülüyor.

  SARKOZY'DEN ERDOĞAN'A CEVABİ MEKTUP

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mektupta, "soykırımı inkar" yasasının, köklü tarihi olan iki ülke ilişkilerini bozmaması gerektiğini söylemiş ancak uyarmıştı:

  "Bilmenizi istiyorum ki, bu yasayla ilgili atılacak aşırı adımlar iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilere zarar vereceği gibi sonuçları da vahim olacaktır ve sorumluluğu da girişim sahiplerine ait olacaktır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı