Gündem Haberleri

  Fransa-Rum Kesimi askeri anlaşması AGSP'ye uygun

  LEFKOŞA (A.A)
  11.08.2006 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Hadelin de la Tour-du-Pin, Fransa ile Kıbrıs Rum yönetiminin imzalayacağı askeri işbirliği anlaşmasının, askeri ittifak veya başka komşu ülkelerin aleyhine bir anlaşma olmadığını, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikası (AGSP) çerçevesinde, Fransa'nın birçok başka ülkeyle imzaladığı anlaşmaların aynısı olduğunu iddia etti.

  Fransa Büyükelçisi, Rum basınına yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile terörle mücadele ve bilgi alışverişi gibi birçok anlaşma imzalandığına işaret ederek, “Şimdi de savunma alanında bir anlaşma imzalamayı planlıyoruz. Bu anlaşma ise 25 AB üyesi ülkeyi bağlayan Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikası kapsamındadır” dedi.

  İki ülke arasındaki işbirliğine, Limasol limanının Fransız savaş gemileri tarafından kullanılmasını ve Rum Milli Muhafız Ordusuna (RMMO) yedek parça teslimini örnek gösteren Fransız Büyükelçisi, son bir ay içerisinde Güney Kıbrıs'ın, Fransız ve diğer ülke vatandaşlarının Lübnan'dan tahliyesi için Fransız askeri helikopterlerine Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssünü kullanma izni verdiğini de söyledi.

  De la Tour-du-Pin, “Bu anlaşmada böyle gürültü koparılmasını haklı gösterecek herhangi bir şey yok. Günlük olarak bazı düzenlemelere girmek yerine, iki ülke arasında bir anlaşma imzalayacağız” dedi.

  “Fransa'nın Güney Kıbrıs'ta askeri üsse sahip olma çabalarıyla” ilgili görüşleri “gülünç” olarak niteleyen Hadelin de la Tour-du-Pin, “Bir tür desteğe ihtiyacımız olursa, bunu İngilizlerden isteyebiliriz. Kıbrıs'ta üsse ihtiyacımız yoktur” ifadesini kullandı.

  “Kriz dönemlerinde gerek Fransa, gerek başka NATO üyesi ülkelere İngiliz üslerini kullanma olanağı verildiğine” dikkati çeken Fransa Büyükelçisi, “Lübnan'daki şartlar dikkate alınırsa gemilerimizin demirlemesi, uçak ve helikopterlerimizin iniş yapması, ayrıca kısa bir süreliğine askerlerimizin orada konaklaması için güvenli bir yere ihtiyacımız vardır. Bu, Kıbrıs'ta yeni bir Ağrotur Üssü olacağı anlamı taşımaz” diye konuştu.

  Fransa ile Rum yönetimi arasında imzalanacak askeri işbirliği anlaşması, askeri tesislerin kullanılması, teknik destek verilmesi ve RMMO askerlerinin eğitimini öngörüyor. Ortak askeri tatbikat yapılması da ihtimal dışı tutulmuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı