GeriGündem Fransa kemer sıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa kemer sıkıyor

Fransa kemer sıkıyor
refid:15117810 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kemerleri sıkma politikası çerçevesinde, 14 Temmuzda vereceği ulusal gün kutlama partisini iptal edecek.

FRANSA'NIN GELENEKSEL BAĞIMSIZ BAYRAMI KUTLAMALARI- FOTO GALERİ

   

Fransız basını Elysee Sarayı kaynaklarına dayanarak verdiği haberlerde,tasarruf önlemleri kapsamında, vatandaşlara örnek olmak amacıyla bu yıl sarayda verilmesi beklenen ihtişamlı partinin iptal edileceğini duyurdu.

   

Saraydaki ulusal gün kutlamalarına siyasetçiler, bürokratlar, sanatçılar,bilim adamları, gazeteciler ve kanaat önderleri başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden binin üzerinde davetli katılıyor. Sarayın dev bahçesinde yapılan, zengin yemek ve içki ikramıyla bilinen büyük parti, kamuoyunun her zaman yoğun ilgisini çekiyor. 

 

Küresel mali krizle birlikte Fransa'da, geçen yıl bütçe açığı 138 milyar euroya çıkmıştı. Bu rakam, 2008 yılındaki bütçe açığıyla kıyaslandığında 81,7 milyar euro artış göstermişti.   

 

Hükümet, bütçe açığının düşürülmesi için ilk etapta kamudaki 24 bin 500 civarındaki kadroyu kaldırmayı düşünüyor. Fransa, kamu borçlarını düşürmek için devlete ait 1700 taşınmazı da satışa çıkartmayı kararlaştırmıştı.  

      

Fransa'da, 2010 yılında sosyal güvenlik sistemindeki açığın da 26,8 milyar euro civarında olması bekleniyor.  

 

BANKACILIK VERGİSİ TEPKİSİ

Fransa Bankacılık Federasyonu, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin uygulamaya koymak istediği banka vergisinin Avrupa ekonomisinin toparlanmasını engelleyeceği görüşünde.

 

Fransız gazetesi Le Monde'da yer alan habere göre, Federasyondan yapılan açıklamada, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin gelecekteki kurtarmaların maliyetlerini karşılamak için bankalara yeni bir vergi uygulama planlarının,Avrupa ekonomisi ve özellikle Fransa için kötü bir haber olduğu ifade edildi.Planın bankaların kredi verme kapasitesine ve hala kırılgan olan ekonomik toparlanmaya zarar vereceği kaydedildi.

 

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ise Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin hafta sonu Toronto'da yapılacak G20 zirvesinde, finansal kuruluşların gelecekteki krizlerin maliyetlerine katkı yapmaları için bir banka vergisi uygulamaya konulması yönünde diğer üyeleri ikna etmeye çalışacaklarını bildirdi.

 

Lagarde, bu verginin uygulamaya konulması ile sadece Fransa'nın yılda 1 milyar euro gelir elde edeceğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle