Gündem Haberleri

  Fransa ile Suriye arasında gerginlik

  (a.a.)
  09.08.2006 - 20:12 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Suriye'yi “güvenilmezlikle” eleştirmesi, iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu.

  Fransa Cumhurbaşkanı, tatilini yarıda keserek bugün Fransa'nın güneyindeki Toulon kentinde başbakan, savunma ve dışişleri bakanlarıyla Lübnan konusunda yaptığı acil toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, şimdiye dek edindiği deneyimlerin, Suriye'ye güvenilmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

  Chirac, bu ülkenin geçen yıl şubat ayında başkent Beyrut'ta bir suikaste kurban giden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri soruşturmasını kolaylaştırarak olumlu bir işaret gönderebileceğini bildirdi.

  SURİYE'DEN GECİKMEDEN YANIT

  Chirac'ın bu sözlerine gecikmeden yanıt veren Şam yönetimi, Fransa Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının “şaşkınlık verici” olduğunu belirterek, İsrail saldırganlığını durdurmak için tavsiye vermek yerine harekete geçmenin daha iyi olacağını kaydetti. Suriye, Fransa ve uluslararası toplumdan İsrail'in Lübnan'a saldırısını durdurmak için nüfuzunu kullanmaya çağırdı.

  Resmi Sana Ajansı'nın haberine göre, Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan bir yetkili, “Güven genel olarak, Lübnan'da istikrarı sağlamak için kilit rol oynayan Suriye'nin tarihi ve geçmişteki deneyimler temelinde kurulur” dedi.

  Suriyeli yetkili, “Tavsiyelerde bulunmak yerine, İsrail'in Lübnan ve Filistin'e saldırılarını durdurmak ve bölgeyi tehdit eden tehlikelerden uzaklaştırmayı amaçlayan yapıcı çabaları başlatmak için hemen harekete geçmek daha iyi olur” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı