Gündem Haberleri

  Fransa ile "sıcak temas"

  Hürriyet Planet
  05.07.2012 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa'ya Aralık ayından bu yana uygulanan yaptırımların kaldırıldığını bir kez de Paris'te açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede Davutoğlu ve Fransız mevkidaşı Laurent Fabius karşılıklı sıcak mesajlar verdi.

  Çalışma ziyareti için Paris'te bulunan Davutoğlu, yarın yapılacak ''Suriye Halkının Dostları'' toplantısı öncesi Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'la görüştü.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Fabius'un önemli  bir devlet adamı olduğunu ve onunla görüşmekten onur duyduğunu belirterek, "Yeni bir dönemi başlatma iradesini göstermek için buradayız. Türk-Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihi dünya diplomasi tarihi açısından da büyük öneme sahip. Dostane ve kapsamlı görüşme oldu. Mevcut görüş ayrılıkları ortada. Ancak bunları gidermek için iç politik kaygılarla değil, ortak bir vizyonla hareket etmeye karar verdik" dedi.

  Bakan Davutoğlu, Fransa parlamentosunun kabul ettiği yasanın ardından Türkiye'nin uygulamaya koyduğu tedbirlerin kaldırıldığını hatırlattı.

  "İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ"
  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Davutoğlu, Türkiye'nin 2005 yılında bu konunun tarihçiler tarafından ele alınması isteğine dikkati çekerek, "Biz tarihi siyasileştirmeden her türlü işbirliğine hazırız" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bizim karşı olduğumuz konu tek taraflı olarak siyasilerin halkların acılarını istismar etmesi" diye konuştu.

  Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağını belirtti.

  TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
  Fransa Dışişleri Bakanı Fabius ise Türkiye'nin bölgede önemli bir aktör olduğunu belirterek, Fransa'nın Türkiye'nin AB ile müzakerelerde beş faslı engellenmesine ilişkin vetonun kaldırılıp kaldırılamayacağına ilişkin soru üzerine, "Yeni hükümet elindeki dosyaları  dikkatli şekilde gözden geçiriyor. İyi niyetli yaklaşıp sorunları çözmek istiyoruz" dedi.

  Fransa'nın, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini ileriye götürmesi konusunda kararlı olduğunu belirten Fabius, "İstikrarsız bir bölgede müttefikimiz Türkiye  vazgeçilmez bir aktör ve istikrar unsuru" dedi.

  SURİYE KRİZİ
  Fabius, Suriye konusundaki perspektiflerin çok yakın olduğunu vurguladı. Fransa'da çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu söyleyen Fabius, bu  kişilerin köprü vazifesi görebileceğini belirtti.

  Fabuis, "İki ülke arasındaki görüş ayrılıklarını iyi niyetli bir yaklaşımla gidermek istiyoruz" diye konuştu.

  "AYNI YOLU İZMEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"
  Yeni hükümetin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısı hazırlığına girip girmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Fabius, bu konunun Fransız siyasetçiler için hassas bir konu olduğunu ifade ederek "Daha önce bildiğiniz gibi parlamentoda kabul edilen yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Biz aynı yolu izlersek yine Anayasa Mahkemesi tarafından reddedileceği çok açık. Bizim aynı yolu izlememiz mümkün görünmüyor" ifadesini kullandı.

  TÜRKİYE İLK KEZ GEÇEN AY DUYURMUŞTU
  Davutoğlu, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "soykırımı inkar yasası"nın Fransız parlamentosunda kabulünün ardından uygulamaya konulan yaptırımların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kaldırıldığını belirtmişti.

  Türkiye, Aralık ayında kamuoyunda "soykırımı inkar yasası" olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin geçtiğimiz yıl sonunda Fransız Ulusal Meclisi ve Senato'da kabul edilmesinin ardından Fransa'ya yaptırım uygulama kararı almıştı.

  UYGULANAN YAPTIRIMLAR
  Türkiye'nin yaptırım uygulamasına neden olan tasarının yasama organındaki yasalaşma süreci tamamlanmış olsa da Anayasa Konseyi tarafından anayasaya aykırı bulunmuş ve iptal etmişti.

  İlk olarak istişareler için Paris Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağıran Türkiye, Fransa'ya yönelik bir dizi yaptırımı da kademe kademe hayata geçireceğini ilan etmişti.

  Türkiye'nin uygulamaya koyduğu başlıca yaptırımlar şunlar:  

  -- İkili düzeyde gerçekleştirilmesi öngörülen siyasi, askeri, ekonomik düzeyde karşılıklı ziyaretlerle seminer, eğitim, kurs, personel değişimi faaliyetlerin iptal edilmesi.

  -- AB çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile işbirliğine son verilmesi.

  -- Fransa ile her türlü siyasi istişarenin durdurulması.

  -- İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatların iptal edilmesi.

  -- Askeri uçuşlar için yıllık toplam verilen bütün üst uçuş ve iniş-kalkış izinlerinin iptal edilmesi.

  -- Her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçilmesi.

  -- Askeri gemilerin liman ziyaretleri için başvuruların kabul edilmemesi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı