Gündem Haberleri

  Fransa Dışişleri Bakanı Türkiye'de

  A.A.
  01.02.2006 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

  Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ve beraberindeki heyet, özel bir uçakla geldiği Esenboğa havaalanında Ankara Vali Yardımcısı Hayati Soylu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Douste-Blazy, herhangi bir açıklama yapmadı. Douste-Blazy, iki günlük ziyaret sırasında, Gül ile görüşmesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Fransız Bakan, yarın sabah Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile de görüşecek.

  Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası konular, Irak, İran'ın nükleer programı, Kıbrıs ile ilişkilerle bu konuda Türkiye'nin sunduğu eylem planı da gündeme gelecek. Türkiye'nin Kıbrıs planı konusunda şu ana kadar sessizliğini koruyan Fransa'nın, bu ziyaret sırasında Douste-Blazy aracılığıyla Ankara'nın planına ilişkin görüşlerini de açıklaması bekleniyor. Kuş gribi konusu da temaslar sırasında gündeme gelecek ve Douste-Blazy, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüşecek. Fransız Bakan, Türk parlamenterler, sivil toplum temsilcileri ve işadamlarıyla da görüşmelerde bulunacak.

  LİSE İNŞASININ TEMELİNİ ATACAK

  Douste-Blazy, Ankara'da inşa edilecek Fransız lisesinin temel atma törenine de katılacak. Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve Fransa arasında kültürel ve bilimsel işbirliğinin tarihinin çok güçlü olduğu ve eskilere dayandığı kaydedilerek, Fransa'nın her yıl bütçeden 6.3 milyon avro tutarında bir parayı bu alana ayırdığı hatırlatılmıştı.

  Fransız bakana çok sayıda işadamı da eşlik ediyor. Eurocopter, Ariane-Espace, Suez, Eutelsat, Veolia-environnement, Areva, Alstom, Arcelor gibi ünlü firmalarla Fransız İşadamları Derneği (MEDEF) temsilcileri de heyette yer alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı