Gündem Haberleri

  Fransa’da başlayan aşk İstanbul’da toprağa verildi

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Togolu Sitou Gnassounou ile Kurtuluş Nemlioğlu, Nancy Üniversitesi’nde tanıştılar.

  1983’te evlendiler, 1988’de Seren doğdu. Türk vatandaşı olan Togo Fahri Başkonsolosu Sitou Gnassounou, 9 Ağustos Pazartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında yaşamını kaybetti. İkilinin 31 yıllık aşkı yarım kaldı.

  BU aşk Fransa’da 1978’de başladı, İstanbul’da 9 Ağustos Pazartesi günü bitti. Togolu Sitou Gnassounou ile Kurtuluş Nemlioğlu, Nancy Üniversitesi’nde eğitim görürken tanıştılar. 1983’te evlendiler, 1988’de Seren doğdu. Kurtuluş Nemlioğlu Gnassounou’nun “Meleğim” dediği Togolu eşi, soranlara, eşinin ailesine gönderme yaparak “Trabzonluyum” diyordu. Artık koyu bir Trabzonspor taraftarıydı. Müslüman ve Türk vatandaşı olan Togo Fahri Başkonsolosu Sitou Gnassounou, 9 Ağustos Pazartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında yaşamını kaybetti. İkilinin 31 yıllık bitmeyen aşkı böylece yarım kaldı.

  Hulusi Behçet’in asistanı

  Yıl 1978’di. Behçet Hastalığı’nı literatüre geçiren Hulusi Behçet’in son asistanı Faruk Nemlioğlu’nun kızı Kurtuluş Nemlioğlu Fransa’da Nancy Üniversitesi’nde kimya, annesi kütüphane memuru, babası milli eğitim müfettişi olan Gnassounou ise mimarlık öğrenimi alıyordu. Gençler evlenmeye karar verdiklerini ilk önce Kurtuluş’un annesi Nihal Nemlioğlu’na haber verdiler. Kızının kararını öğrenen Prof. Dr. Faruk Nemlioğlu kızının Togo’ya gitmesini ve doktorasını tamamlayarak yüksek mimar olan müstakbel damadın ailesiyle tanışmasını şart koştu. Kurtuluş Nemlioğlu 1982’de bir aylığına Togo’ya giderek, müstakbel eşinin annesi Sibi Lawson Gnassounou ve babası Sewodow Gnassounou ile bir ay geçirdi.

  İki genç, 22 Eylül 1983’te İstanbul’da, Türk adetlerine göre evlendi. Türkiye’yi çok seven Sitou, eşiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Beyoğlu’ndaki bir şirkette çalışmaya başlayan Sitou Gnassounou kısa sürede Türkçe öğrendi.

  Barbunya sevgisi/images/100/0x0/55eaf794f018fbb8f8a247af

  En sevdiği yemek barbunya pilaki, arpa şehriyeli pilavdı. Reçel ve yoğurt olmazsa olmazıydı. Kurtuluş-Sitou Gnassounou çiftinin mutlulukları 1988’de dünyaya gelen kızları Seren’le daha da arttı. Sitou Gnassounou, Türk vatandaşlığına geçtikten sonra 1990’da Togo Fahri Başkonsolosu oldu.
  Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi 3’ncü sınıf öğrencisi kızı Seren’in yemeklerini iştahla yiyen Gnassounou, 8 Ağustos Cumartesi günü başkonsolosluk binası olarak da kullandığı Altunizade’deki evinde aniden rahatsızlandı. Kurtuluş Gnassounou 112’den yardım istedi. Sağlık ekibi geldiğinde Sitou
  Gnassounou’nun kalbi durmuştu.

  Kurtuluş ve Seren Gnassounou için zaman o anda durdu. Seren Gnassounou bu yıl Erasmus’ta İspanya’da öğrenim görmeye hak kazanmıştı. Bu mutluluğunu birkaç hafta önce “Babişko”suyla paylaşmış ve ona sımsıkı sarılarak kutlamıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı