Gündem Haberleri

  Fransa ayağının tozuyla BM Güvenlik Konseyi’ni toplayacak

  Arzu Çakır Morin / PARİS
  30.07.2012 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nı devralmaya hazırlanan Fransa, Güvenlik Konseyi dışişleri bakanlarını ‘Suriye’de katliamın durması için acil toplantıya’ çağırdı.

  RTL Radyosu’na konuşan Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “1 Ağustos itibarı ile Fransa Güvenlik Konseyi’nin başkanlığını devralıyor. Güvenlik Konseyi’ni bu hafta sonuna doğru acil toplantıya çağıracağız. Muhtemelen dışişleri bakanları seviyesinde olacak. Hem katliamın durdurulması için hem de politik geçişi hazırlamak için bir araya geleceğiz” dedi.

  “CELLADIN ADI BEŞAR”
  Rusya ve Çin’in ikna edilmesi için de her yolun denenmesi gerektiğini dile getiren Fabius, “Çatışmalar komşu ülkeleri de etkileyen bir noktaya ulaşmıştır. Artık bunun bir iç mesele olduğunu söyleyemeyiz” diye konuştu. Halep’te büyük bir katliamdan korktuklarını belirten Fabius, “Orada halk her gün kurban veriyor ve celladın adı Beşar Esad” dedi.

  Fabius, Fransa’nın muhaliflere silah verdiği iddialarını da yalanlayarak, ”Silah verildiği doğru, Katar, Suudi Arabistan ve muhtemelen diğerleri tarafından ama biz vermiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı