Gündem Haberleri

  Fransa, Amerikalı Yahudilere 60 milyon dolar tazminat ödeyecek

  AA
  05.12.2014 - 21:12 | Son Güncelleme:

  Fransa, 2. Dünya Savaşı sırasında Fransız devlet demiryolları tarafından Nazi toplama kamplarına gönderilen ABD'li Museviler için 60 milyon dolar maddi tazminat ödeyecek.

  Fransa Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin ardından 60 milyon dolar maddi tazminat ödenmesi konusunda mutabakata varıldığını ve bu konudaki anlaşmanın 8 Aralık'ta Washington'da imzalanacağını duyurdu. Tazminatın dağıtımını ABD yönetimi üstlenecek.Toplama kamplarına gönderilen Amerikalı Musevi sayısının bir kaç bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

  Söz konusu müzakereler, 6 Şubat'ta başlamıştı. Nazi yönetimi tarafından el konulan Fransız demiryolları, 1942 ve 1943 yılları arasında 74 bin Musevi'yi toplam kapmalarına taşımıştı. Bu kişilerden yaklaşık 3 bini hayatta kalmayı başarmıştı.Fransa, savaştan bu yana toplama kamplarına gönderilen Fransız vatandaşı Museviler için 6 milyar dolara yakın tazminat ödemişti.Almanya, Avusturya ve İsviçre de yine Nazi dönemindeki sorumlulukları yüzünden ABD'li Musevilere tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı